Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında önerge TBMM'de

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında önerge TBMM'de
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, emeklilikte yaşa takılan ve aylık bağlanma oranı sonucunda emekli maaşları düşen vatandaşlara ilişkin soru önergesi 19 Temmuz 2019 tarihinde TBMM Başkanlığına sunuldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 
Rafet ZEYBEK Antalya Milletvekili 

Ülkemizde ekonomik krizin getirdiği geçim sıkıntısının etkileri her geçen gün artmaktadır. Kamu harcamalarındaki israfın faturası vatandaşa yüklenmektedir. Ekonomik krizin emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza getirdiği sıkıntılar hala çözüm beklemektedir. Vatandaşlarımızın kazanılmış haklarından doğan taleplerine siyasi iktidar bugüne kadar bir çözüm önerisi sunmamış ve sunulan çözüm önerileri de reddetmiştir. 

Bu bağlamda; 
1.
Ülkemizde Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) kaç vatandaşımız vardır?
2. İŞKUR'a başvurarak iş arayan emekli sayısı nedir? 
3. İŞKUR ‘a başvuran ve iş arayan kaç emeklilikte yaşa takılan vardır? 
4. Emeklilikte Yaşa Takıldığı için emekli olamayan, yaşı ilerlediği için iş bulamayan vatandaşlarımız için öncelikli istihdam planı mevcut mudur? 
5. 2000 yılından sonra emekli olan yurttaşlarımıza intibak yasası veya seyyanen zam yapılmasına dair çalışmalar var mıdır? Var ise bu çalışmalar nedir?
6. Aylık Bağlanma Oranı sonucunda emekli maaşları düşen kaç kişi vardır? Aylık bağlanma oranı katsayılarının düzenlemesine dair bir çalışma mevcut mudur? 
7. Asgari ücretin altında emekli maaşı alan vatandaşlarımız var mıdır? Var ise sayısı nedir? 
8. Emeklilik yaşı dolduğu halde çalışmak zorunda olan kaç vatandaşımız vardır?
9. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen pirimi dolmadığı için emekli olamayan kaç vatandaşımız 
vardır? 
10. Yaşı ilerlediği için iş bulamayan vatandaşlarımız için bir düzenleme veya istihdam yaratmayı düşünüyor musunuz? 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.