EYT'de iki önemli değişiklik yapılması gündemde

EYT'de iki önemli değişiklik yapılması gündemde
TBMM gündemine gelecek yeni EYT düzenlemesinde yaş şartı getirilmesi ve prim gününün indirilmesinin masada olduğu öne sürüldü.

EYT'DE DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

Yürürlülük maddeleriyle dört maddeden oluşan EYT yasası komisyonda değiştirilmeden kabul edilmişti. Ancak Genel Kurul'da bazı değişikliklerin olabileceği noktasında beklentiler de bulunuyor.

EYT'DE PRİM ŞARTI DEĞİŞEBİLİR

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem'in haberine göre, iki kritik değişiklikten biri olan EYT'li SSK'lılar için kademeli prim şartının 5 bin güne indirilmesi geliyor.

Daha önce komisyondan geçen EYT düzenlemesinde ise, 'mevzuata' göre emeklilik şartı getirilmişti.

EYT'DE YAŞ ŞARTI GÜNDEMDE

Yine Genel Kurul'a gelecek EYT düzenlemesinde kısmi emeklilik için de yaş şartının 8 Eylül 1999 öncesinde olduğu gibi kadınlarda 50 erkeklerde 55 olması isteniyor.

Daha önce yapılan açıklamada 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar, yaş şartına bakılmadan prim günü ve sigortalılık süresini doldurduklarında emeklilik hakkı kazanacaktı.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN EYT'LİLERİN AİLELERİ BAŞVURU YAPABİLECEK

Öte yandan EYT'liyken depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine de bu hakkı aileleri tarafından kullanılabilecek.

EYT'DE EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

EYT'de yasalara göre, emeklilik işlemlerinin başlatıldığı aydan sonraki ay başından itibaren maaş hesabı yapılacağı belirtiliyor. Bu durumda Mart ayında yapılacak bir başvuru sonunda ilk maaşlar 1 Nisan'dan itibaren hesaplanacak.

EYT'LİLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK

Mart ayında başvuran EYT'liler emeklilik hakkı kazanacakları için nisan ayında ödenecek Ramazan bayramı ikramiyelerini de alabilecekler.

Emeklilere ödenecek ikramiyelerin bu yıl artırılması da bekleniyor
gerçekgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.