Hizmetli, öğretmen, mühendis vs aynı maaşta mı eşitlenecek?

Hizmetli, öğretmen, mühendis vs aynı maaşta mı eşitlenecek?
En düşük memur maaşı Temmuz ayında 22 bin TL olacak. Ama hizmetli, öğretmen ve mühendis vb unvanlarda yer alanların en düşük maaşta birleşip birleşmeyeceği merak ediliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bugün Ak Parti Grup toplantısı öncesinde yaptığı açıkamada, en düşük memur maaaşının 22 bin TL olacağı, konuya dair torba yasanın Temmuz ayında TBMM'ye sevk edileceğini belirtti.

Ancak memur maaşlarına nasıl bir zam şekli uygulanacağı belli değil. En düşük memur maaşının 22 bin TL olması yüzde 85 zam anlamına geliyor. Ancak bu zammın tüm unvanlara aynı oranda uygulanıp uygulanmayacağı hala belli değil.

Tüm memurların aklında herkesin aynı maaşta mı eşitlenip eşitlenmeyeceği sorusu geliyor.

İşte Fox TV'de yer alan haber:

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

"Emekli maaşlarına kademeli zam düzenlemesi bu kez olabilir. En düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL'yi değiştirmeden, kök aylıklara zam yapabilirler.

Bu durumda 7 bin 500 TL yerinde kalır. Kök aylıklarda da örnek veriyorum; bir kişinin gerçek aylığı 7 bin TL ise o kişiye yüzde 30 zam yapıp, kişinin aylığı 9 bin 100 TL'ye çıkabilir.

Ya da bir kişinin gerçek aylığı 6 bin TL ise ona yüzde 30 zam yapılıp maaşı 7 bin 800 TL'ye çıkar.

Yani 6 bin TL'nin altında alan kişiler 7 bin 500 TL'ye devam eder. Onun dışında yüze 30 zam öngörüyorum.

MEMUR MAAŞLARINA ZAM NE KADAR OLACAK?

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

En düşük memur maaşı şu an 11 bin 800 TL. Bu 11 bin 800 TL'ye yüzde 85 zam yapılarak ya da 15 bin TL alana yüzde 85, 20 bin alana yüzde 85 zam şeklinde olmaz.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL'YE ÇIKAR AMA...

11 bin 800 TL alanlara örnek veriyorum denir ki; '6 bin 200 TL ilave yapıyoruz, yani sizin kök aylığınızı 18 bin TL'ye çıkartıyoruz. Bunun üzerine de bir oransal zam yapıyoruz ve bununla birlikte maaşınızı toplamda 22 bin TL'ye çıkartıyoruz'

Bu durumda en düşük memur maaşı 22 bin TL'ye çıkarken; 18 bin TL alan birinin maaşı da 23 bin TL'ye çıkar. Bu durumda sıkıntı yaratabilir."

sözcü

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
7 Yorum