Memura seyyanen zam emekliye refah payı geliyor

Memura seyyanen zam emekliye refah payı geliyor
Emekli ve memur zammı için enflasyon rakamları belirleyici olurken, gündemde refah payı verilmesi yer almaya başladı.

Bu kapsamda ek zam ve enflasyon farkı dahil en düşük memur ve emekli maaşları yeniden hesaplandı. Emekli ve memur zammı için belirleyici olacak nisan ayı enflasyon rakamı 3 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak.

Bu gelişmeler öncesi AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri öncesi son hamlesi en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi oldu.

Emekli ve memur maaşlarına refah payı verilerek maaşlarda düzenleme yapılacağına ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, "7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah payı verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, "Asgari ücret yılda 1 kez düzenliyor. Ama enflasyondan ötürü 6 ayda bir düzenledik. 8 bin 500 liranın reel etkisini Temmuz'da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum" derken emekli maaşları içinse refah payı verilecek" ifadelerini kullandı.

EMEKLİLERE REFAH PAYI

Bilgin 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilerle, en düşük emekli maaşı alanlar aradaki makasın kapanması için çalışma içinde olduklarını ifade ederek, "Yaklaşık 7 bin 500 lira alanların sayısı 9 milyon. Toplamda 15 milyon emeklimiz var. 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah payı verilecek" dedi.

MEMURA SEYYANEN ZAM YOLDA

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Ocak 2023 zam döneminde refah payı ile maaşlarına yüzde 30 artış yapılan memurlar için Ankara kulislerinde seyyanen zam için rakam konuşulmaya başlandı. Buna göre, memurlara 2 ila 3 bin lira arasında seyyanan zam yapılmasının gündemde olduğu belirtildi.

MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI

Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65, Şubat ayında yüzde 3,15 ve Mart ayında ise yüzde 2,29 olarak kayıtlara geçen enflasyon ile 3 aylık zam oranı da netleşti. Hesaplara göre 3 aylık SGK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 12,52, memur ve memur emeklisi zam oranı da yüzde 10,52 oldu. Ancak Nisan ayı beklenti anketi ile yapılan hesaplamada bu oran değişti.

Böylece SGK ve Bağ-Kur emeklisi için 4 aylık beklenen zam oranı yüzde 15,51 oldu. Memur ve memur emeklisi içinse bu oran yüzde 13,51 olarak hesaplandı.

ENFLASYON ORANLARI BELİRLEYİCİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda 2 kez olmak üzere TÜİK'in açıkladığı 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. Yani enflasyon burada doğrudan belirleyici oluyor.

MEMUR ENFLASYON FARKI VE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ALIYOR

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı toplamı kadar Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. Enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammı üzerinde 6 aylık enflasyon kadar oluyor.

MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞME ZAMMINA DA DÜZENLEME

Memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi gündemde. Memurların yüzde 6 düzeyindeki toplu sözleşme zammının yüzde 10'a tamamlanması öngörülüyor. Görüşmeler ise 1 Ağustos’ta başlayacak.

gerçekgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.