Mete Dirice: Emekli ve memura 3'lü zam! İşte yeni maaş tablosu

Mete Dirice: Emekli ve memura 3'lü zam! İşte yeni maaş tablosu
Mete Dirice: Emekliye zam düzenlemesi ne kadar olacak? Meslek meslek memur maaşları ne kadar, kaç TL olacak?

MEMUR ZAMMI NASIL ARTACAK?

-Enflasyon farkı + Toplu sözleşme zammı
-Refah payı
-Seyyanen artış
-Memura kira yardımı

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN 3'LÜ ARTIŞ

-En düşük emekli maaşı yükselecek
-6 aylık enflasyon oranı ile Temmuz zammı
-Refah payı

5 MADDE DE 'TEMMUZ ZAMMI'NIN ŞİFRELERİ

-Enflasyon farkı ve refah payı ile maaşlar belirlenerek alım gücü yükseltilecek
-Maaşlara vergi düzenlemesi yapılarak çalışanların gelirleri artırılacak
-Kamu işçisine verilen zam oranı enflasyon rakamlarının yanında önemli bir referans olacak
-Büyümeden taviz vermeden enflasyonu baskılayıcı tedbirler alınacak ve artan alım gücü korunacak
-Sosyal devlet anlayışını güçlendiren yasal düzenlemeler yapılacak

EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİ: EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 10 BİN TL FORMÜLÜ

Başkan Erdoğan en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin yeniden değerlendirileceği müjdesini vermesi sonrası yeni rakam için çeşitli formüller konuşulmaya başladı.

En düşük emekli maaşı için 10 bin TL konuşulmaya başlanırken, emekliye zam düzenlemesi için de kademeli zam formülü masaya geldi. Temmuz döneminde 6 aylık enflasyon oranına ilaveten refah payı ile yeni maaşlar belirlenecek. Burada daha düşük maaşlara daha yüksek zam oranı verilecek. Yüksek maaş alanın kaybı olmayacak.

Sadece orana göre maaş belirlemek alt grupta maaş alanlarla üst grupta maaş alanlar arasında giderek açılan bir makasa işaret ediyordu. Milli gelirin daha homojen olarak tabana yayılması için sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bu düzenleme gerçekleştirilecek.

Sınıflandıracak olursak;

10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olaram emekli zammı belirlenecek.

-10 bin-15 bin TL => Yüzde 45
-15 bin-20 bin TL => Yüzde 40
-20 bin ve üzeri => Yüzde 35

Burada yukarıdaki tablodaki zamların belirlenmesi durumunda, örneğinde 10 bin TL alan emeklinin maaşı 4 bin TL artacakken, 20 bin TL alan emeklinin maaşı yüzde 35 zamla 7 bin TL artacak. Detaylar yeni hükümetin kurulmasından sonra şekillenmeye başlayacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ DE YÜKSELECEK

Emekli bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesi 1100 TL'den yüzde 82 artışla 2000 TL'ye yükseldi. Mart ayında emeklilik başvuru yapan ve maaşları bağlanan EYT'liler dahil 15 milyonu aşkın emekliye bu tutar ödendi. Maaş bağlanma işlemleri henüz tamamlanmayan EYT'lilerin hak kaybı olmayacak. Bu tutar işlemlerinin tamamlanmasının ardından hesaplarına yatacak.

Emekli bayram ikramiyesinin 2500-3000 TL bandına yükselmesi bekleniyor. Burada bayram ikramiyesinin 3000 TL'ye yükselmesi durumunda yüzde 50 zam yapılmış olacak ki, 2023 yılı içerisindeki zam oranı ise yaklaşık yüzde 173 olacak.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI VERGİ DİLİMLERİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılamasının yanında tüm çalışanları ilgilendiren düzenleme geliyor. Burada çalışanların maaşlarına vergi ayarı yapılarak alım gücünün artırılması hedeflenecek. Yeni düzenleme ile beraber ücretler üzerindeki vergiler yeniden belirlenerek çalışanların gelirlerini artırıcı uygulamalar hayata geçirilecek. Burada işçi tarafını temsilen TÜRK-İŞ ve işveren tarafını temsilen TİSK'in görüşleri alınarak taslak çalışmalar yapılıyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NET 22 BİN TL OLACAK

-Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ocak ayı maaş genelgesine göre 11 bin 848 TL alan evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı net 22 bin TL düzeyine yükselecek.
-7 bin 901 TL alan memur emeklisi maaşı da aynı oranda yükselirse bu rakam 14 bin 671 TL olacak.
-Kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zam oranı burada tüm memur maaşları için bir referans olacak.

MEMUR MAAŞLARINA İNCE AYAR GELİYOR

Emekliye ve memura verilecek zam oranının, refah payının ve seyyanen artışların belirlenmesi sonrası kamuda çalışma barışını koruyacak şekilde meslek meslek tüm maaşlara ince ayar verilecek.

MEMURA KİRA YARDIMI YAPILACAK

Memurun rahat nefes alması için 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra yapılacak düzenlemeyle metropollerde yaşayanlara Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan memura benzer şekilde ödemeler yapılacak.

-Memura büyükşehir tazminatı ödenecek
-Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak
-Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE OLACAK?

6 aylık enflasyon rakamları Mayıs ve Haziran ayı verileri sonrası kesinlik kazanacak. 6 aylık enflasyon rakamları sonrası emekli ve memur zammı Temmuz ayında refah payı hariç belli olacak.

Memur ve memur emeklisi yüzde 6 toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. Bu rakamlar refah payı ve seyyanen artışlar hariç ham zam oranları olacak.

Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 2,41, Haziran ayı enflasyonunun ise yüzde 2,49 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 4 aylık enflasyon ise yüzde 15,21 olarak kayıtlara geçmişti. Hepsi beraber değerlendirildiğinde Merkez Bankası'nın bu yeni anketine göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20,92 ve TÜFE endeksinin de 1364,52 olması bekleniyor.

Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre:

-Beklenen 5 aylık enflasyon oranı: Yüzde 17,99
-Beklenen 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 20,92
-Refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 20,92
-Refah payı hariç memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 18,68
olarak hesaplanıyor.

MEMURA EK ZAM NE KADAR OLACAK?

Kamu işçisi zammı referans alındığında memur zammının yüzde 45-50 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. TCMB'nin anketi ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 45 olursa ek zam yüzde 26,32, yüzde 50 olursa ek zam 31,32 olacak.

Burada en düşük memur maaşı 22 bin TL düzeyine çekilecek. Üzerinde maaş grupları için de Temmuz zammı ve refah payı artışı için ince ayar yapılması bekleniyor.

Merkez Bankası Mayıs Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi ve ek zam hesapları ile;

-En düşük memur ve emeklisi maaşlarını
-SSK ve Bağ-Kur emeklisi taban maaşlarını
-Meslek meslek emekli ve memur maaşlarını
-65 yaş aylığı ve engelli aylığı dahil sosyal yardım ödemelerini hesapladık...

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI TABLOSU

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

En düşük memur maaşına uygulanacak yüzde 85,69 oranındaki artış, memur emeklisine de uygulanınca 14 bin 671 TL rakamı ortaya çıkıyor.

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

NOT: Mevcut durumda burada sarı ile işaretlenmiş maaşlar 7500 TL'ye tamamlanıyor. Bu 7500 TL emekli taban aylığını da Temmuz zam döneminde güncellenecek. Belirlenen yeni tutarın altında kalırsa maaşlar, o tutara tamamlanacak.

MEMUR MAAŞLARI TABLOSU

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

NOT: 22 bin TL'nin altında kalan maaşlar bu rakama tamamlanacak. Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler yer almıyor. Aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahildir. Aile ve çocuk yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.

MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARI TABLOSU

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

NOT: En düşük memur maaşı yüzde 85'i aşan artışla 11 bin 848 liradan 22 bin lira bandına yükselecek. Bu artış aynı oranda memur emeklisine de yansıyacak. Rakam 14 bin 650 liranın üzerinde olacak. Yine bu rakamın altında kalan memur emeklisi maaşları yine bu düzeye yükselecek.

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

Memur emeklilerinde ise sarı ile işaretlediğimiz maaşlar taban aylık olan 14 bin 650 TL civarına yükselecek. Bunun dışında diğer birçok emekli memurun maaşının 17 bin lira bandına çıkacağı göze çarpıyor.

SON DAKİKA: Emekli ve memura 3'lü rekor zam! Erdoğan'dan peş peşe müjdeler: Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR OLACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayımlanan genelgeye göre Ocak-Temmuz 2023 döneminde kıdem tazminatı tavanı 19.982,83 TL oldu. Kıdem tazminatı tavanının yüzde 45 memur zammı hesabına göre Temmuz'da 28.975,10 TL, yüzde 50 zam hesabına göre 29.974,24 olması bekleniyor.

AĞUSTOS AYI MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞMESİ VAR

Ağustos ayında kamu çalışanlarını ve emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yapılacak. Bu görüşmelerde 2024 ve 2025 yıllarının 4 ayrı zam oranı belirlenecek. Buradaki görüşmelerde masaya gelecek olan oranlardan birisi de kamu işçilerine yapılan zam oranı olacak.

Kamu işçileri için imzalanan 2023 Toplu İş Sözleşmesi çerçevesi burada belirleyici olacak etmenler arasında yer alıyor.

Sabah

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.