MHP'den staj ve çıraklık süreleri emeklilik hizmetine sayılsın teklifi

MHP'den staj ve çıraklık süreleri emeklilik hizmetine sayılsın teklifi
Staj ve çıraklık sürelerinin emeklilikten sayılması için kanun teklifi verildi. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması hakkında kanun teklifi verdi.

Staj ve çıraklık sürelerinin emeklilikten sayılması için kanun teklifi verildi. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması  hakkında kanun teklifi verdi. İşte Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın TBMM kürsüsünden yaptığı konuşma:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması ve çalışmaya başlama tarihinin sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınması amacıyla hazırlanan (2/460) esas numaralı Kanun Teklifi’mizin Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 37’nci maddesi uyarınca doğrudan Genel Kurul gündemine alınması önerimiz üzerine söz aldım. Bu vesileyle yüksek heyetinizi hürmetle selamlıyorum.


Çırak ve stajyerler, Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı istatistiklerinde sigortalı olarak gösterilmektedir. SGK’nın en son açıklanan 2017 Temmuz ayı istatistiklerine göre, çırakların sayısı 198.710, stajyer ve kursiyerlerin sayısı ise 1 milyon 231 bin 424 kişidir. Sigorta numarası da aldıkları hâlde staj ve çıraklık süreleri sigorta başlangıcı ve gün sayısı olarak dikkate alınmamaktadır. Çıraklık ve staj sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması konusunda çok yoğun ve haklı talep bulunmaktadır. Zira çıraklık ve staj süreleri emeklilik yönünden bir anlam taşımamakta, boşa gitmektedir. Çırak ve stajyer olarak çalışanların ellerine sigorta kartı ve sigorta numarası verilerek “Sigortalısın.” denilmekle birlikte, çalıştıkları süreler emeklilikte hiç sayılmamakta, borçlanma imkânı da verilmemektedir. Hâlbuki 5510 sayılı Kanun’un 41’inci maddesine göre, sigortalı olmaksızın askerlikte geçen sürelere, sigortalı olmaksızın doktora veya uzmanlık sürelerine, sigortalı olmaksızın yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirilmiş sürelere, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen sürelerine, sigortalı olmaksızın avukatlık staj sürelerine borçlanma imkânı verip emeklilik hizmetine sayarken fiilen bir çalışmaya dayalı çıraklık ve staj sürelerinin hizmetten sayılmaması açıkça haksızlıktır, eşitlik ve hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Anayasa’nın eşitlik ve adalet ilkeleri de dikkate alınarak uygulamada yaşanan mağduriyetin giderilmesinin yanında mesleki eğitimin ve çıraklık eğitiminin özendirilmesine de katkıda bulunmak amacıyla çıraklık veya staj süreleri hizmete sayılmalı, geçmiş süreler için borçlanma hakkı verilmeli ve bu çalışmalar sigortalılık başlangıç tarihinde dikkate alınmalıdır.


Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda kendi içinde çelişkili bir uygulama da yapmaktadır. SGK hem çıraklık ve staj sürelerini hizmetten saymayıp hem de kadınlara sigortalılık öncesi doğumlarını borçlanma imkânı vermez iken çıraklık ve staj döneminde yapılan doğumlara borçlanma imkânı vermektedir. Bu uygulama kurumun çelişkisini ve tutarsızlığını da ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, hem staj ve çıraklık sürelerinin hizmete sayılmasına ve hem de kadınlara sigortalılık öncesi doğumlar için borçlanma imkânı verilmesine yönelik yasal düzenleme bir an önce yapılmalıdır.
Ülkemizde milyonlarca işsiz bulunmasına karşın bugün işverenlerimiz aradığı vasıflı elemanları bulmakta güçlük çekmekte hatta bazı mesleklerde bulamamaktadır. Bu itibarla, mesleki eğitim ve çıraklık eğitimi çeşitli araçlarla teşvik edilmeli, nitelikli insan gücüne dönük eğitim-sanayi iş birliği politikaları desteklenmelidir. Bunun için de çıraklık ve staj süreleri özellikle sigortalılık yönünden anlamlı hâle getirilmelidir.


Doğrudan Genel Kurul gündemine alınması önerilen kanun teklifimiz staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılmasını, geçmiş sürelere borçlanma imkânı verilmesini ve çalışmaya başlama tarihinin sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınmasını öngörmektedir.


Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu kanun teklifine tüm partilerin gerekli desteği esirgemeyeceğini umuyoruz. Milyonlarca vatandaşımızın beklentisi bu yöndedir. Stajyer ve çırak olarak çalışılan süreler boşa gitmemelidir. Senelerdir stajyer ve çıraklara yapılan bu yanlış, bu haksızlık artık son bulmalıdır. Staj ve çıraklık döneminde yapılan sigorta girişleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Çırak ve stajyer öğrencilerin çalıştıkları süreler emeklilik hesabında dikkate alınmalıdır. Geçmişte çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışılmış sürelerin de borçlanılmasına imkân tanınmalıdır.
Destekleriniz için teşekkür ediyorum.

Kamubiz.com.Özel Haber

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum