Uzman isimden staj ve çıraklık mağdurları için çözüm önerisi

Uzman isimden staj ve çıraklık mağdurları için çözüm önerisi
Mali Müşavir Sosyal Güvenlik Uzmanı Arası Kara, staj ve çırak mağdurları için çözüm önerisinde bulundu.

EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası meclisten geçerken gözler artık EYT staj çıraklık konusuna çevrildi. Herhangi bir EYT şartı aranmaksızın yasa TBMM gündeminden geçti. Prim gün sayısı şartı ise EYT emeklilik sistemi hakkı kazananları üzdü. Ancak üzülen bir başka grup daha var. O da EYT staj çıraklık mağdurları. 

Mali Müşavir Sosyal Güvenlik Uzmanı Arası Kara staj mağdurları çözümü hakkında şunları söyledi:

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

"Bu gün avukat, doktor ve hatta yurt dışındaki gurbetçilerin tüm stajları SGK’ca emeklilik için başlangıç sayılmaktadır. Bu ülkenin öz ve öz evlatları olarak bizlerin emekleri alınterleri stajyerliği ve çıraklığı giriş sayılmamaktadır. Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak ve güvenerek diyoruz ki doktor, avukat ve yurt dışı stajyere tanınan imtiyazların biz stajyer ve çıraklara da sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda bu hukuksuz ve haksız uygulama için demokratik hak arayışımızdan ödün vermemizi kimse beklememelidir. Çözüm çok kolay ve net. 5510 sayılı 1999 öncesi hakların teslim edildiği sosyal güvenlik yasanın içerisine bir madde ile stajyer ve çırakların başlangıç tarihlerinin borçlanılarak sigorta tarihlerinin başlangıç sayılması maddesinin eklenmesidir.”
milligazete

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.