Staj Süreleri Emeklilik İçin Borçlanılabilir Mi?

Staj Süreleri Emeklilik İçin Borçlanılabilir Mi?
Staj süreleri borçlanılarak prim gün sayısı artırılabildiği gibi ilk sigortalılık tarihi de öne çekilebiliyor. Ancak bu haktan herkes yararlanamıyor.

Emeklilik herkesin hayali. Emekliliği erkene çekmek ise kimileri mümkün olabiliyor. Staj süreleri borçlanılarak prim gün sayısı artırılabildiği gibi ilk sigortalılık tarihi de öne çekilebiliyor. Ancak bu haktan herkes yararlanamıyor. Peki sadece belli iş kolları için geçerli olan bu uygulamanın detayları neler? 

Geçmişte stajyer olarak çalışmış olanlar, bu süreleri borçlanarak emekliliklerini erkene almak istiyorlar. Ancak bu durum her iş kolu için geçerli değil. Pek çok alanda çıraklık ve stajyerlik süreleri borçlanılamıyor ve bu süreler emekliliğe fayda sağlamıyor. Peki istisna kabul edilen iş kolları hangisi? 

ŞANSLI STAJYERLER KİMLER? 

Stajyerlik süresinin erken emeklilik konusunda bir faydası olmaması ve bu sürelerin örneğin askerlik gibi sonradan borçlanılamaması konusunda bazı istisnalar mevcut. Bazı alanlardaki stajyerler, bu süreleri erken emeklilik için kullanma hakkına sahipler. Peki kimler bu süreleri borçlanabiliyor? 

-Avukatlar, stajyer avukat olarak çalıştıkları 1 seneyi borçlanabilirler. 

-Doktora veya tıpta uzmanlık süreleri borçlanılabilir. 

-Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılarak erken emeklilik konusunda fayda sağyalabilir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum