Polis Memuru Naklen Geçiş Davasını Kazandı! İşte Mahkemeden 3 Önemli Gerekçe

Polis Memuru Naklen Geçiş Davasını Kazandı! İşte Mahkemeden 3 Önemli Gerekçe
Emniyet Genel Müdürlüğünce, kurumlar arası naklen geçişte muvafakat verilmeyen polisler, mahkeme kapılarını aşındırmaya devam ediyor. Son olarak Aksaray'da polis memuru iken Sivas'a VHKİ olarak geçmek isteyen ve muvafakat talebi reddedilen bir polis memuru, açtığı davayı kazandı. Aksaray İdare Mahkemesi 3 önemli gerekçe ile muvafakat verilmeme işlemenin iptaline karar verdi.

Aksaray'da yaşanan olayda, POMEM'deki eğitim sonrasında polis memuru olarak atanan bir kişi, 6 yıllık zorunlu çalışma süresi sonrasında, Sivas Valiliğine VHKİ olarak geçmek için talepte bulunmuş, bu talebi kabul edilmiş ve Sivas Valiliğince, Emniyet Genel Müdürlüğünden muvafakat talep edilmiştir. Muvafakat talebinin reddedilmesi üzerine polis memuru dava açmıştır.

Açılan davada Aksaray İdare Mahkemesi şu gerekçeyle, muvafakat verilmeme işlemenin iptaline karar vermiştir.

"İdarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişlerine izin verilip verilmeyeceği konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması halinde, gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir.
Kamu hizmetlerinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararrına uygun düşeceği açıktır. Olayda ihtiyaç gerekçesiyle işlemin kurulduğu belirtilmekte ise de, davacı ile aynı durumda olan personele daha önce muvafakat verilmiş olduğu ve davacının hizmetine duyulan ihtiyacın hukuken geçerli belgelerle ortaya konulamadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir."

memurlar.net

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.