Engelliye çifte maaş, gençlere ise ayda bin 950 TL

Engelliye çifte maaş, gençlere ise ayda bin 950 TL
İşbaşı eğitim programlarına katılan gençlere İŞKUR aylık bin 950 liraya varan ödeme yapıyor. 3-9 ay sürecek programa katılanlara istihdam fırsatı da sunuluyor. Devlet ayrıca, engellilere ve yakınlarına belli şartlarda maaş bağlanıyor. Aylık verilen bin 179 lira bakım maaşı ve 3 aylık ödenen bin 951 liraya kadar çıkan engelli aylığı ile çifte destek sağlanıyor.

Engelliye çifte maaş, gençlere ayda bin 950 TL harçlık

Gençlere ayda bin 950 TL harçlık

İşbaşı eğitim programlarına katılan gençlere İŞKUR aylık bin 950 liraya varan ödeme yapıyor. 3-9 ay sürecek programa katılanlara istihdam fırsatı da sunuluyor

İstihdam seferberliği kapsamında işbaşı eğitim programlarına katılan gençler destekleniyor. Halen işbaşı eğitim programlarına katılanlara İŞKUR tarafından günlük 61,65 lira ödeniyor.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin mesleklerine ilişkin işbaşı eğitim programlarına katılan gençlerin günlük ödemesi ise 75 lira. Söz konusu tutar öğrenciler için 46,23, işsizlik ödeneği alanlar için ise 30,82 lira. Devlet, programlara katılan gençlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri giderlerini de karşılıyor. İşbaşı eğitim programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi 9 ay olabiliyor.

Program günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla, haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor. Geleceğin meslekleri alanında işbaşı eğitim programına katılan bir genç günde 75 liradan ayda bin 950 lira alabiliyor. Programlara katılan gençlerin en az yüzde 50'si istihdam ediliyor.

Engelliye çifte maaş

Engellilere ve yakınlarına belli şartlarda maaş bağlanıyor. Aylık verilen bin 179 lira bakım maaşı ve 3 aylık ödenen bin 951 liraya kadar çıkan engelli aylığı ile çifte destek sağlanıyor.

Devlet belli şartlarda engellilere ve engellinin yakınına maaş bağlıyor. Bin 179 lira 40 kuruşluk evde bakım maaşı aylık ödenirken, bin 951 liraya kadar çıkan engelli aylığı ise 3 aylık veriliyor. Her iki ödemeyi de almak mümkün. Bunun için şartları taşımak gerekiyor. Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabiliyor. Sigortalı olarak çalışan veya SGK'dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamaz. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar da aylık alamıyor. Engelli aylığı alabilmek için bir de gelir sınırı var. Engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin 483 lira 63 kuruştan az olması gerekiyor.

GELİR KISTASI VAR
Evde bakım parasından yararlanmak için ise sağlık raporunda engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olarak belirtilmesi, ayrıca 'ağır engelli' ibaresinin yer alması isteniyor. Bakım ücreti alacak kişilerin gelir durumlarına da bakılıyor.

takvim

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.