Kurbanlık fiyatları 2023 vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar? Küçükbaş, büyükbaş, dana, tosun, koyun, kuzu...

Kurbanlık fiyatları 2023 vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar? Küçükbaş, büyükbaş, dana, tosun, koyun, kuzu...
Kurban fiyatları 2023, büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları 2023, koyun, keçi, sığır, manda, tosun fiyatları ve vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar?

Diyanet 2023 yılı yurt içi ve yurt dışı vekaletle kurban kesim bedelini açıkladı. Peki küçükbaş, büyükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar kaç TL? İşte, dana, koyun, tosun fiyatları....

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

2023 VEKALETLE KURBAN KESİM BEDELİ NE KADAR?
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirlediklerini açıkladı.

2023 BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI
2023 yılı şiçin kurbanlık fiyatları, şehirlere ve satış yerlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak tahmini olarak fiyatların şu aralıklarda olması beklenmektedir:

Büyükbaş kurbanlık fiyatı: 50.000 TL - 100.000 TL
Küçükbaş kurbanlık fiyatı: 5.000 TL - 10.000 TL

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Halk TV'den Yurdagül Uygun'un haberine göre fiyatlar değişkenlik gösterse de ortalama fiyata büyükbaş hayvanda 60-100 bin, küçükbaş hayvanlarda ise 4-7 bin lira arasında değişiyor. İstanbul’da kurbanlık canlı dananın kilosu 165 lirayken, canlı düvenin kilosu 155 lira civarında bulunuyor. Kurbanlık satışı yapanlar fiyatların geçen yıla göre yüzde 150 arttığını, buna neden olarak da hayvan olmayışı ve maliyetlerin yükselmesini gösterdi.

Geçen yıl İstanbul’da küçükbaş kurban fiyatı 2 bin 800 ile 4 bin 500 lira arasında değişirken, büyükbaş kurban fiyatı ise 34 bin lira ile 50 bin lira arasında değişiyordu. Geçen yıl canlı dananın kilosu 75 lirayken, canlı küçükbaşın kilosu yaklaşık 80 liraydı.

Van’da kurbanlık koyun 5-6 bin lira

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Yılmaz, üreticinin çok zahmet çektiğini, aza kanaat ettiğini belirterek, “12 ay boyunca hayvan besliyor, elindekini veriyor. Aza da kanaat ediyor. Ama tüketici pahalıya et yiyorsa bu üreticinin suçu değil. Üretici insanların pahalı et satmasına meyilli değil. Türkiye’de hiçbir zaman hayvan sıkıntısı, et sıkıntısı olmaz. Piyasada hayvan da var, satıcı da var. Şu anda Van’da 220 liraya dana karkas et satıyoruz. En yüksek fiyatımız bu. Kuzuyu ise 170 liraya satıyoruz” dedi.

Yılmaz, kurbanlık koyun fiyatının Van’da 5-6 bin lira, ithal canlı dananın ise kilosunun 105 lira olduğunu belirterek, “Ufak hayvanın kilosu pahalıya geliyor. Yani bir hayvanın kilosu ne kadar ağırsa fiyatı o kadar düşüyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.