Toplu iş sözleşmesi, maaşlara yüzde 124 zam ile imzalandı

Toplu iş sözleşmesi, maaşlara yüzde 124 zam ile imzalandı
Toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlandı. Grevden 1 hafta önce yapılan son görüşmede ücretlere yüzde 124 zam yapıldı.

İzmir ve Gebze'de kurulu bulunan DYO Boya fabrikalarında toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlandı. Petrol-İş Sendikasının İzmir ve Gebze şubelerinin örgütlü olduğu fabrikalarda, grevden 1 hafta önce 1 Haziran Perşembe günü yapılan son görüşmede imzalar atıldı.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Ocak 2023 ile Ocak 2025 yıllarını kapsayan sözleşmede ücretlere yüzde 124 zam yapıldı. Vardiya pirimi yüzde 17’ye çıkarılan sözleşmede, gıda çeki, tamamlayıcı sağlık sigortası gibi birçok sosyal hakları barındıran maddede de anlaşma sağlandı. Sözleşmede ayrıca temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması dahilinde zam oranının yüzde 30’unun işçilerin ücretlerine yansıtılması maddesi yer aldı.

“ÜCRETLERİ EŞİTLEDİK”

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Petrol-İş İzmir Şube Başkanı Cem Turan, “Ücret ve sosyal haklarda Gebze fabrikasıyla farklar vardı. Bu sözleşmede iki fabrikada da tüm hakları eşitledik. Bizim için en önemli kazanım bu oldu. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası maddesini geçirmiş olduk. Eski sözleşmede yılda iki kez 900 lira olan gıda çekini 3 bin 150 lira olarak bağıtladık. En önemlisi ise asgari ücrete zam yapılırsa bu zam işçilere de yansıyacak. Geçen yıl temmuz, ağustos aylarında ek zam eylemleri yapmıştık. Şimdi bunu güvence altına almak için sözleşmede temmuz ayında asgari ücrete gelecek zam oranın yüzde 30’u kadar seyyanen ücretlere eklenir maddesine de imza attık” diyerek, sözleşme hakkında bilgi verdi.

Her iki fabrikada da işçilerin sözleşmeyi olumlu karşıladığını söyleyen Turan, sözleşme sürecinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

evrensel

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.