Deutsche Bank'tan dikkat çeken faiz, dolar ve enflasyon tahmini!

Deutsche Bank'tan dikkat çeken faiz, dolar ve enflasyon tahmini!
Alman bankacılık devi Deutsche Bank, Merkez Bankası'nın faiz, dolar/TL kuru ve enflasyon tahmininde bulundu. Türkiye analizlerini sürdüren Banka analistlerinden, TL için bu kez iyimser bir tahmin geldi.

Deutsche Bank ekonomistleri, Türkiye’nin enflasyon, faiz ve dolar kuruna ilişkin öngörülerini güncellediler. Banka analistleri, 2024 yılında Türkiye için enflasyon, dolar ve faiz ve tahminlerini şu şekilde açıkladı:

TÜRKİYE İÇİN FAİZ TAHMİNİ

Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizi iki kez 250’şer baz puan artırarak Ocak ayında yüzde 45’e çıkaracağını tahmin etti.

Analistler TCMB’nin 2024 yılının son çeyreğinde faiz indirimine gitmesini ve politika faizini 2024 sonuna kadar yüzde 40’a çekmesini bekliyor.

DOLAR VE ENFLASYON BEKLENTİSİ

Analizde, “Enflasyonun baz etkileri nedeniyle önemli ölçüde düşeceği üçüncü çeyrekten itibaren faiz indirimi olasılığını, özellikle de büyüme ve istihdam ciddi bir baskı altına girerse, göz ardı edemeyiz” değerlendirmeleri yer aldı.

Analistler 2024 yıl sonu için enflasyonun yüzde 41,1 olacağını öngörürken, Dolar/TL için de 38 tahminini yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.