Dev banka, rakamı yükseltti! İşte 2024 yıl sonu dolar / TL tahmini

Dev banka, rakamı yükseltti! İşte 2024 yıl sonu dolar / TL tahmini
İngiltere kökenli HSCB bank, müşterilerini Dolar ve Türk Lirası'nın geleceği hakkında uyardı. Dev banka Türkiye raporunda, doların yıl sonu tahminini artırdı. İşte Dünyaca ünlü HSBC bankasının yıl sonu dolar kuru tahmini ve uyarısı...

Yerel seçim sonrası için dolar tahminleri revize eden HSBC Bank, 2024 yıl sonu dolar beklentisi artırdı! Şaşırttıcı bir şekilde yıl sonu dolar kuru tahminini değiştiren HSBC raporunda geçen ifadeler...

HSBC, para politikasının önemli bir derecede geleneksel tarafa yaklaşmasıyla "carry trade" dinamiklerinin Türk lirası (TL) için destekleyici hale geldiğini belirtti. HSBC'nin "Gelişmekte Olan Piyasalar FX Yol Haritası" başlıklı raporunda, TL'deki değer kaybının, hem hız hem de ölçek olarak sınırlı kalacağı öngörüsünde bulunuldu.

Para politikasının önemli derecede geleneksel tarafa yaklaşmasıyla "carry trade" dinamiklerinin TL için destekleyici hale geldiği belirtilen raporda, TCMB'nin tercihinin, TL'nin reel değer kazanmasından yana olduğu yönünde sinyal verdiği aktarıldı.

DOLAR/TL TAHMİNİ

Sıkı para politikası koşullarının TL'yi desteklediği vurgulanan raporda, "Sıkı para politikası koşulları, dolarizasyon riskini sınırlayarak TL'yi destekliyor. TL mevduat faizleri hem nominal hem de reel olarak daha cazip hale geldi" değerlendirmesine yer verildi.

HSBC'nin 2024 sonu ve 2025'in ilk yarısı için dolar/TL tahmininin 33 seviyesinde olduğu bildirilen raporda, makro görünümün, özellikle cari açıkta daralma şeklinde, TL için destekleyici olmasının beklendiği kaydedildi.

Carry trade, "faizlerin düşük olduğu bir ülkenin para biriminden borçlanarak, yüksek faiz getiren başka bir ülkeden faiz getirisi elde etmek" anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.