Goldman Sachs'tan ŞAŞIRTICI emtia tahmini! Altın, bakır, alüminyum... ne kadar kazandıracak?

Goldman Sachs'tan ŞAŞIRTICI emtia tahmini! Altın, bakır, alüminyum...  ne kadar kazandıracak?
ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs analistleri, emtia fiyatlarına dair şaşırtıcı bir tahminde bulunurken Altın, bakır, alüminyum FİYATLARINA karşı uyardı. Detaylar haberde…

Uluslararası finans dünyasının dev isimlerinden Goldman Sachs, EMTİA piyasasında yaşanabileceklere ilişkin tahminlerde bulundu. İşte Goldman Sachs uzmanlarının, emtialar ile ilgili yıl sonu fiyat tahminine dair çarpıcı analizi..

Goldman Sachs’a göre, ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeye başlaması ve endüstriyel ve tüketici talebinin desteklenmesine yardımcı olmasıyla emtialar bu yıl yükselecek.

Samantha Dart ve Daan Struyven'in de aralarında bulunduğu analistler, 24 Mart tarihli bir notta, borçlanma maliyetlerinin düşmesi, üretimin toparlanması ve jeopolitik risklerin devam etmesi nedeniyle hammaddelerin 2024'te yüzde 15 oranında getiri sağlayabileceğini söyledi.

Bakır, alüminyum, altın ve petrol ürünlerinin yükselebileceğini belirten banka, kazançların evrensel olmayacağı için yatırımcıların seçici olması gerektiğini de vurguladı.

Fiyat tahminini paylaştı
Analistler, "Durgunluk olmayan ortamlarda ABD faiz indirimlerinin daha yüksek emtia fiyatlarına yol açtığını, en büyük artışın metallere (özellikle bakır ve altın), ardından da ham petrole geldiğini görüyoruz. Daha da önemlisi, gevşek finansal koşullardan kaynaklanan büyüme dürtüsü filtrelendikçe fiyatlar üzerindeki olumlu etki zamanla artma eğilimindedir" dedi.

Goldman'ın yılsonu fiyat tahminleri ise bakır için ton başına 10 bin dolar, alüminyum için ton başına 2 bin 600 dolar ve altın için ons başına 2 bin 300 dolar olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.