İbrahim Uslu'dan, İstanbul seçimleri için dikkat çeken açıklama!

İbrahim Uslu'dan, İstanbul seçimleri için dikkat çeken açıklama!
31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Cumhuriyet gazetesine konuşan ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, İstanbul'daki son duruma dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Siyaset bilimci Prof. Dr. İbrahim Uslu, İstanbul'da DEM Parti ve YRP'nin aday çıkarmasının seçimi nasıl etkileyeceğini değerlendirdi!

Cumhur İttifakıyla muhalefet arasında çok oy geçişkenliği olmadığına değinen Uslu, “Cumhur İttifakı havuzu bir arada duruyordu. Şimdi Yeniden Refah Partisi’nin çok güçlü adaylar çıkarmış olması o havuzu da bir miktar dağıtmış olacak. Cumhur İttifakı havuzu artık sadece AK Parti ve MHP oylarından oluşan bir havuza dönüşecek. Araştırmalarda Yeniden Refah Partisi’nin 4-6 arasında oy aldığı tahmin ediliyor. Bu da hem İstanbul hem Ankara adaylarının 4-5 puanlık bir dezavantajla yarışa devam edecek olmaları anlamına geliyor” dedi.

‘KOŞULLAR EŞİTLENDİ’

DEM Parti’nin İstanbul adaylığına değinen Uslu, “Şu ana kadar CHP adayları aleyhine bir tablo söz konusuydu. Çünkü İYİ Parti ve DEM Parti aday çıkarınca bir sıkıntı oluşmuştu. Fakat Yeniden Refah’ın aday çıkarmasıyla bu koşullar eşitlendi. Kartlar yeniden karılmış oldu. Cumhur İttifakı havuzu önemli bir parçasını kaybetti. Rüzgârın bu sefer Cumhur İttifakı adayları aleyhine esmeye başladığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘YARIŞ BAŞA BAŞ’

Özçelebi ise “Erbakan eğer cumhurbaşkanı tarafından 20 Şubat’a kadar ikna edilmezse AK Parti tüm Türkiye’de daha çok zorlanacak. AK Parti’nin tabanından da Yeniden Refah’a bir akış olduğu görülüyor. Bunun doğrudan Murat Kurum’un oy oranında da olumsuz bir etki olasılığı yüksek” dedi. Özçelebi, “Eğer YRP bir adaylaşma sürecine girmeseydi, İmamoğlu biraz daha geriden yarışa başlıyormuş gibi bir yapı oluşacaktı. Şu anda yarış tam anlamıyla başa baş bir sürecin parçası oldu” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.