İstanbul’un en sağlam ve riskli bölgeleri neresi? Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıkladı

İstanbul’un en sağlam ve riskli bölgeleri neresi? Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıkladı
CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy İstanbul depremine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında beklenen İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki İstanbul'un en sağlam bölgesi neresi? İstanbul’da en riskli ilçe hangisi? İşte tüm detaylar…
ARTÇILAR İSTANBUL DEPREMİNİ ETKİLİYOR MU?

‘Bu depremler, bu hareketlilik İstanbul depremini etkiliyor mu?’ sorusuna da yanıt veren Ersoy "Bu büyük depremler olmasaydı bile Foça ve Düzce depremi yaşanacaktı. Çünkü bu depremlerin mekanizması farklı. Ege Bölgesi'nde Deprem mekanizmaları farklı çalışır. İstanbul depremini öne çekmesi mümkün değil.

İSTANBUL’UN ZEMİNİ KÖTÜ İLÇELERİ

Sonrasında İstanbul depremi risk haritasını değerlendiren Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Haliç'ten Bahçeşehir'e oradan Sarıyer'e kadar olan alan Türkiye'nin en sağlam kayaçları sayılabilecek bir yer. Sarıyer'de dere yatakları kötü. Parsel olarak söylemiyoruz. Bu genel bir yaklaşım.”

"ANADOLU YAKASI GENEL OLARAK SAĞLAM"

“Anadolu yakası genel olarak sağlam. Dere yatakları ve kayaçların üzerindeki çürümüş yeri kaya olarak kabul etmemek lazım. Sert bir kaya ise yapıyı daha kolay yaparsınız.”

“Şile kısmen iyi, Çekmeköy, Beykoz, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir iyi.”

“Maltepe, Pendik ve Kartal'ın sahil kesimleri iyi değil, iç kesimleri iyi.”

“Sultanbeyli ve Sancaktepe'nin yüksek kesimleri iyi.”

“Benim söylemimden yola çıkarak ben sağlam yerde oturuyorum diyemezseniz. Parsel bazından yersel değişimler olabiliyor.”

“Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy, Güngören'in zemini kötü. Yapı stoğu da kötü. Oralarda müdahale ekiplerinin çok zorlanacağını düşünüyorum.”
gerçekgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.