İYİ Parti 'Millet İttifakından' Ayrılıyor Mu? Yoksa Üçüncü İttifak Mı Geliyor?

İYİ Parti 'Millet İttifakından' Ayrılıyor Mu? Yoksa Üçüncü İttifak Mı Geliyor?
Koronavirüs nedeniyle ailelerin bayramlaşamadığı Ramazan Bayramı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e evinde bayram ziyaretinde bulundu.

İki lider, Akşener’in evinin bahçesinde Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu ve Buğra Kavuncu’nun da yer aldığı bir fotoğraf verdiler. Ziyaretin sadece o masa etrafındaki bayramlaşmadan ibaret olduğunu düşünmeyin. Çünkü iki lider heyettekileri bahçede bırakıp eve geçiyor ve 45 dakika süren baş başa bir görüşme yapıyorlar. ‘Millet ittifakı’nın geleceği açısından önemli bir görüşme olduğunu söylemekle yetineceğim.

‘MİLLET İTTİFAKI’NIN GELECEĞİ

Meral Akşener’in “HDP, PKK’nın uzantısıdır” sözleriyle başlayıp HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in açıklamalarıyla büyüyen tartışma, şimdilik yatıştırıldı. Ama bir hasar bıraktı. Ayrıca ‘millet ittifakı’nın geleceği açısından soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. İYİ Parti ile HDP arasında yaşanan tartışmanın ‘millet ittifakı’nı çatlatma ihtimali Kılıçdaroğlu’nun uykularını kaçırıyordu.

Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinin başlıklarından birini ‘millet ittifakı’nın geleceğinin oluşturduğu söyleniyor.

HDP’SİZ OLMAZ

Başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte siyasetin paradigması değişti. Kılıçdaroğlu, CHP’yi yüzde 25’in üzerine çıkaramıyor ama ittifaklarla sonuç almaya çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olamadı ama yerel seçimlerde ittifakların yararını gördü. İstanbul ve Ankara’yı ittifaklar sayesinde kazandı. HDP’nin yer almadığı bir ittifakın Erdoğan karşısında başarılı olamayacağı görüşünde. O nedenle İYİ Parti ile HDP’yi ‘millet ittifakı’ havuzunun içinde tutmaya çaba gösteriyor.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAKI ÖNLEME HAMLESİ

İYİ Parti ittifak sürecinde kozlarını iyi oynamaya çalışıyor. O nedenle İYİ Parti’nin masasında iki seçenek bulunuyor.

1) ‘Millet ittifakı’ ile devam.

2) Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi ile üçüncü ittifakı kurmak.

İYİ Parti’de ibre ‘millet ittifakı’dan yana olmakla birlikte üçüncü ittifak da ciddi olarak müzakere ediliyor. Üçüncü ittifakla birlikte hem HDP bagajından kurtulmayı, hem de milliyetçi-muhafazakâr ittifakın oluşturacağı sinerjiden yararlanmayı planlıyorlar. Ama her iki modelin de kendine göre artıları ve eksileri var.

KİLİT CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akşener iki hamle yapmıştı.

Abdullah Gül’ün ortak aday olmasını engellemiş ve kendisi cumhurbaşkanı adayı olmuştu.

‘Millet ittifakı’ ya da üçüncü ittifakın kaderini de yine cumhurbaşkanı adaylığı belirleyecek. Yok, bu kez Meral Akşener tek başına aday olacak anlamında söylemiyorum. Bu kez çatı adaylık söz konusu.

Eğer İYİ Parti’nin öncülüğünde üçüncü ittifak kurulmayacaksa, bunun için kurulamayacak. Bir de Abdullah Gül, tüm stratejisini CHP ve HDP’nin içinde yer alacağı bir modele göre yaptığı için buna engel olur. Çünkü Cumhurbaşkanlığı’nı ancak onların desteğiyle kazanabileceğini düşünüyor.

Ama işi o kadar kolay görünmüyor. Hatta işi daha da zorlaştı.

Önünde Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Meral Akşener gibi engelleri var. Bir de CHP tabanı Gül’e ikna olmuyor. Üstüne Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş alternatifleri oluşunca şansı daha da azaldı.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş aday olursa, “Kazanamadıkları takdirde belediyeleri de kaybederiz” kaygısı hâkim olursa ibre Meral Akşener’e döner mi?

AKŞENER’İN ÇATI ADAY FORMULÜ

Cumhurbaşkanı adayı olan, ancak yüzde 7.3 oranında oy alan Akşener’in bu kez tek başına aday olması ihtimali zayıfladı. Ancak İYİ Parti liderinin bu kez ‘millet ittifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı formülünü yoklaması bekleniyor. Geçen sefer baştan adaylığını ilan eden Akşener’in, bu kez kendisi ya da işaret edeceği bir ismin çatı adayı olması için kozlarını kullanacağı söyleniyor.

Abdulkadir Selvi

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum