Mart enflasyonu ŞOK edecek! Reuters ve Bloomberg HT rakamları duyurdu!

Mart enflasyonu ŞOK edecek! Reuters ve Bloomberg HT rakamları duyurdu!
Bloomberg HT ve Reuters duyurdu. Ekonomistlerin Mart ayı enflasyon beklentisi açıklandı. Enflasyonda düşüş başlayacak mı? İşte detaylar...

Ülkemizde özellikle sabit ücretliler olmak üzere her kesim tarafından enflasyon rakamları takip ediliyor. 3 Nisan Çarşamba günü TUİK tarafından açıklanacak olan Mart ayı enflasyonu beklentileri ortaya çıkmaya başladı. Reuters ve Bloomberg HT günler öncesinden rakamları duyurdu!

Bloomberg HT ekonomistleri enflasyon beklentisini duyurdu

Bloomberg HT tarafından gerçekleşen enflasyon anketinde mart ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 69 oldu. Aylık enflasyon için beklenti ise yüzde 3,5 olarak kaydedildi.

Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 67,07 olurken, aylık enflasyon da yüzde 4,53 olarak kaydedilmişti. Ankette mart ayı enflasyonu için en düşük aylık beklenti yüzde 2,7; en yüksek beklenti yüzde 4,4 oldu. Yıllık enflasyon tarafında ise en yüksek tahmin yüzde 70,5; en düşük ise yüzde 67,7 seviyesinde belirlendi.

Yılsonuna ilişkin enflasyon beklentisi arttı
Bu anket döneminde 2024 yılsonuna ilişkin enflasyon beklentisi yüzde 44 oldu. Bir önceki anket döneminde yıl sonuna ilişkin enflasyon tahmini yüzde 42,6 seviyesindeydi. Ayrıca 2024 yılı enflasyonunda zirve tahmini de bir önceki anket dönemine göre artarak yüzde 75 oldu; önceki anket dönemindeki zirve tahmini yüzde 73,2 olarak belirlenmişti.

Mart 2024 enflasyonu yüzde kaç çıkacak? Reuters günler öncesinden açıkladı!

Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) mart ayında gıda ve hizmetler fiyatlarındaki artışın katkısıyla aylık yüzde 3.5 artması, yıllık TÜFE'nin ise yüzde 69.1 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Reuters'ın 11 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, enflasyonun 2024'ün sonunda Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 36 tahminlerinin oldukça üstünde yüzde 43.75 seviyesinde bekleniyor.

Reuters anketinde martta yıllık enflasyon tahminleri yüzde 68.20 ila yüzde 70.54 arasında bulunurken, aylık tahminler ise yüzde 3 ila yüzde 4.42 aralığında şekilleniyor. Ankette yılsonu tahmin aralığı ise yüzde 40.1 ve yüzde 48 aralığında seyrediyor.

Enflasyon ocak ve şubat ayında beklentileri aşmıştı
Yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının etkisiyle ocak ayında TÜFE aylık yüzde 6.7 ile belirgin bir artış gösterirken yıllık olarak yüzde 64.86 seviyesinde gerçekleşmişti. Şubat ayında ise, fiyat artışlarının birikimli etkisiyle beklentilerin üzerinde yüzde 4.53 arttı ve yıllık yüzde 67.07 olarak gerçekleşti.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 45'e yükseltmişti. Fakat enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alan TCMB geçen hafta bir haftalık repo faizini 500 baz puan daha arttırarak yüzde 50 seviyesine çıkardı.

Tahminleri aşan ve çekirdek göstergelerin yüksek seyrini koruduğunu gösteren şubat ayı enflasyon verilerinin ardından enflasyon beklentileri gittikçe TCMB'nin yüzde 36 düzeyinde olan yıl sonu tahmininden uzaklaşacak şekilde yukarı revize ediliyordu. TCMB faiz artışının enflasyon başta olmak üzere beklentilere etkisi de piyasalarda yakından izlenmeye başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum