Memurlar için yeni disiplin affı açıklaması!

Memurlar için yeni disiplin affı açıklaması!
Memur disiplin affı, en son 2006 yılında yasalaşmıştı. Aradan geçen 18 yılda, yeni bir sicil affı çıkarılmadı.

KAMUDA YENİ BİR DİSİPLİN AFFINA İHTİYAÇ VARDIR

Siyasi iktidar kendinden önceki dönemlerde verilmiş cezaları affederken, kendi döneminde, hiç bir haksızlık yapılmadığını düşünüyor olmalı ki, TBMM'de kanun teklifi verilmesine rağmen, yeni bir memur disiplin affını, şu ana kadar gündemine almadı.

Bilindiği üzere disiplin cezaları, statü kaybı dahil, ekonomik kayıplara da yol açmaktadır. Siyasi sebepler, bilhassa sendikal ayrımcılık sebebiyle, binlerce kişinin hak etmediği, cezalar aldığını bilmeyen yoktur. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle, ceza verilen ve çalışanların sosyal medya hesaplarını, bir cadı avı misali takip edenleri ve şikayet konusu yapanların varlığını unutmadık. Aynı zihniyetin, bugün de devam ettiğini yakinen biliyoruz.

Hırsızlık, hainlik, yüz kızartıcı vb suçlar dışında, kamu çalışanlarının kapsayan, bir disiplin affı hızla çıkarılmalıdır. Kaldı ki, insanların, kasıt dışı, hata yapma ihtimalleri de, dikkate alındığında, ebedi mahkumiyet anlayışı, vicdani de, hukuki de değildir.

Tüm bu sebeplerle, Hür-Sen Konfederasyonu olarak, memurlar için, yeni bir disiplin affının yasalaşmasını, hatırlatıyor ve ısrarla istiyoruz.

Levent Kuruoğlu/ Hür-Sen Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.