Mevduat faizleri yükselmeye devam edecek mi? Ekonomist Belgin Maviş açıkladı

Mevduat faizleri yükselmeye devam edecek mi? Ekonomist Belgin Maviş açıkladı
Merkez Bankası'nın politika faizi kararının ardından, bankalar mevduat faizlerinde yükselişe gitti. Peki, mevduat faizlerinde daha da yükselecek mi?

Mevduat faizlerindeki yükseliş borsa, altın ve dövizdeki piyasasını nasıl etkiler? Ekonomist Belgin Maviş merak edilen soruları cevapladı.

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye anlattı. Maviş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

''YÜZDE 60'LARA GELMESİNİ BEKLİYORUZ

Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı regülasyonlar çerçevesinde bankaların kredi büyüme oranları, zorunlu karşılık oranları değiştirildi. Bankaların karlılıkları azaldı diyebiliriz. Bankalar bu yüzden mevduat bulma yarışına girdiler. Merkez Bankası faizleri artırmasa da şu anda yüzde 57 olan mevduat faizlerinin yüzde 60’lara gelmesini bekliyoruz. Mevduat faizlerinde getiri artabilir.

'FAİZLER ARTTIKÇA YENİLENMİŞ OLACAKTIR'

Şu anda vatandaşlar paralarını vadeli mevduata yatıracaklarsa 32 gün vade yapmaları faydalı olacaktır. 32 gün veya 3 ay boyunca bir anlaşma yaparlarsa faiz oranı bu süre boyunca geçerli oluyor. Ancak vadeyi kısa süreli mevduata bağlamak daha faydalı olabilir. Faizler arttıkça her ay mevduat faiz oranları da yenilenmiş olacaktır.

Şu anda TL KKM hesapları vade sonrası yenilenmiyor, yabancı paradan dönen KKM’ler yenilenebiliyor. Döviz cinsi KKM’den çıkanların TL mevduata dönebilmesi için Merkez Bankası bankalara bir kota koydu. Bu hedefi tutturmak isteyen bankalar yüzde 75’e varan faiz getirisi sunuyor. Yüzde 55-57 aralığında olan mevduat faizleri 20 puanlık marj ile birlikte yüzde 75’ler seviyesine çıkabiliyor.

FAİZLER YÜZDE 75’İ DE GEÇECEK Mİ?

Döviz dönüşümlü KKM’den TL mevduata geçeceklere uygulanan faiz daha da artabilir. Çünkü bankalarda regülasyonlar artıyor. Merkez Bankası’nın bir baskısı söz konusu. Politika faizi artmasa bile TL mevduatların artacağını düşünüyorum.

DÖVİZ Mİ, TL MEVDUAT MI? HANGİ YATIRIM ARACAI DAHA MANTIKLI GÖRÜNÜYOR?

Şu anda TL mevduat mantıklı, hatta en iyi getiri sunan yatırım araçlarından biri olarak gösterilebilir. Dövizin de enflasyon oranı kadar bir artışı öngörülüyor. Dövizde yıl sonu itibarıyla en kötü senaryoda yüzde 40 artış olacaktır. Ancak TL mevduatta getiri yüzde 75’ler seviyesine çıktı.

MEVDUATA YÜZDE KAÇ YATIRIM YAPILMALI?

Altın, borsa, dövize göre en fazla getiri şu anda mevduatlarda. Ancak borsa da rekorlar kırmaya devam ediyor. Sıralama olarak mevduat faizi, borsa, altın ve en son olarak da döviz getirisi olarak değerlendirilebilir. Burada ağırlığın mevduat faizinde olması, risk algısına göre de altın ile borsa arasında bir seçim yapılması daha doğru olacaktır. En son seçenek olarak da döviz düşünülebilir. Döviz bu yıl daha az kazandıracak diyebiliriz.

1 MİLYON TL PARASI OLAN YÜZDE 75 FAİZLE NE KADAR KAZANÇ ELDE EDER?

Şu anda 1 milyon TL’yi yüzde 75 faiz oranı ile TL mevduatta değerlendirmek isteyen bir yatırımcının vergilerin düşürülmesi sonrası aylık net kazancı 52 bin 459 TL seviyesinde olacak.” dedi.

GRAM ALTINDA TAHMİNLER NE?

Gram altında 2317’lerden geri çekilme hareketini görmüştük. Ons altındaki toparlanma ve dolardaki toparlanma gram altının yeniden yukarı yönlü hareketini sağlayacaktır. Kısa süreli geri çekilmeler alış fırsatı olacaktır. 2320, 2350 ve 2380 TL seviyeleri gram altın tarafında takip edeceğimiz yakın vadeli seviyeler olacaktır.Geri çekilmelerde 2300 TL ve altının yeni alım fırsatı olarak yakalanabileceğini hatırlatalım.

cnntürk

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.