SON DAKİKA! MEMUR MAAŞLARINI etkileyecek...Mart ayı İstanbul enflasyonu AÇIKLANDI...

SON DAKİKA! MEMUR MAAŞLARINI etkileyecek...Mart ayı İstanbul enflasyonu AÇIKLANDI...
2024 yılı ikinci yarısında memur maaşlarına yapılacak zam için öncü veri kabul edilen Mart ayı enflasyon rakamları İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklandı. İstanbul enflasyonu MART’ta yüzde kaç çıktı?

İTO İstanbul enflasyonu Mart 2024 açıklandı! 3 Nisan Çarşamba günü TUİK tarafından açıklanacak enflasyon İstanbul'da yüzde kaç çıktı? İstanbul Ticaret Odası tarafından her ay açıklanan İstanbul enflasyonu belli oldu. Mart 2024 dönemi için İstanbul enflasyonu haberimizde...

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi martta yüzde 3,93, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 3,78 arttı

Söz konusu veriler yıllık bazda incelendiğinde, artış oranının perakendede yüzde 78,25, toptan fiyatlarda yüzde 63,21 olduğu görüldü.

- Sektörel bazda değişim oranları

Martta perakende fiyatlarda bir önceki aya göre, giyim harcamaları grubunda yüzde 8,96, diğer harcamalar grubunda yüzde 8,66, ev eşyası harcamalarında yüzde 6,01, konut harcamalarında yüzde 3,90, gıda harcamalarında yüzde 3,62, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 3,05, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 1,06, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 0,20 artış izlendi.

Toptan fiyatlarda ise madenler grubunda yüzde 7,85, gıda maddeleri grubunda yüzde 5,20, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 3,30, kimyevi maddeler grubunda yüzde 2,65, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 0,83 ve yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 0,43, artış görüldü. Mensucat grubunda ise herhangi bir değişim gözlenmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.