2019 Temmuz Aralık Dönemi Memur Yabancı Dil Tazminat Tutarları Belli Oldu

2019 Temmuz Aralık Dönemi Memur Yabancı Dil Tazminat Tutarları Belli Oldu
Yabancı dil tazminatı güncel 2019 yılı tutarları ne kadar? YDS sınavı sonrası yabancı dil tazminatının memur maaşlarına etkisi nasıl? Yabancı dil tazminatı kimlere ödeniyor? İşte 2019 yılının son altı ayında Yabancı Dil Tazminatının memur maaşına net etkisi...

YABANCI DİL TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Bildikleri yabancı dil ve bu yabancı dili görevleri sırasında kullanma durumlarına bakılarak kamu görevlilerine ödenen Yabancı Dil Tazminatının miktarı 2019 yılı Temmuz ayından itibaren arttı.

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak artmasına bağlı olarak, Yabancı Dil Tazminatı aylık miktarı da 2 TL - 9 TL aralığında değişen tutarlarda arttı.

Yabancı dil bilme seviyesinin belirlenmesi

Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerini bilen kamu görevlilerine, bu dilleri bilme seviyelerine göre her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor.

Yabancı dil bilme seviyesi ise, ÖSYM’nin Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez yaptığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile belirleniyor.

Tazminatın ödenmesi

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 70 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine; aldıkları puan ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı tazminat ödemesi yapılıyor.

2019 yılının ikinci yarısında Yabancı Dil Tazminatının maaşa net etkisi

2019 yılının ikinci yarısı için geçerli olan aylık katsayısına göre, Temmuz-Aralık 2019 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

                                                                                 YDS puanına göre Dil Tazminatının aylık net miktarı
Personel

                                                                            (A) Düzeyi               (A) Düzeyi        (B) Düzeyi      (C) Düzeyi

                                                                           (96-100 puan)    (90-95 puan)       (80-89 puan)    (70-79 puan)

-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel           165 TL                  124 TL              82 TL              41 TL

-Yabancı dil bilen diğer personel                                103 TL                  103 TL              69 TL              34 TL
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum