2020 yılında işe girenler kaç yaşında emekli olacak?

2020 yılında işe girenler kaç yaşında emekli olacak?
2020 yılından sonra işe girecek kadınlar ve erkekler için için emeklilik yaş şartı kaç olacak?

Kamu görevine girenlerin emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılmaları, bazı istisnai durumlar dışında, belli bir hizmet süresini ve belli bir yaşı tamamlamaları durumunda mümkün olabilmektedir.

20 hizmet yılını dolduran kadın memur ve 25 hizmet yılını dolduran erkek memur daha önce hangi bir yaş şartına tabi olmaksızın emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra emeklilik için hizmet süresi şartı ve yaş şartı birlikte aranmaya başlanmıştır.

Halen geçerli olan düzenlemeye göre, kamu görevlilerinin emekli aylığı bağlanabilecek şekilde emekliye ayrılabilmesi, belli bir hizmet süresinin yanı sıra; işe giriş tarihlerine, hizmet sürelerine ve cinsiyetlerine göre değişen yaş şartını da yerine getirmeleri halinde mümkün olabilmektedir.

Emeklilik için yaş şartı

Hizmet yılını dolduran memurlar, görevlerinden ayrılarak emeklilik için yaş şartını bekleyebilmektedirler. Ancak, yaş şartını tamamlamadan emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alamamaktadırlar. 

Devlet memurlarının emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilmesi için, gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmaları ve bununla birlikte cinsiyetlerine göre aranan yaşa ulaşmış olmaları gerekiyor.

Öte yandan malullük, engellilik, fiili hizmet zammından yararlanma, bazı mesleklerde bulunanlar için özel şartlar aranması gibi durumlarda, emeklilik için hizmet süresi ve yaş şartı farklı olabilmektedir.

2019 yılında işe girenler için emeklilik yaş şartı nasıldı?

2019 yılında işe giren;

**Kadınlar, en erken 63 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

2020 yılında işe girecekler için emeklilik yaş şartı

2020 yılında işe giren;

**Kadınlar, 25 hizmet yılı şartını tamamlamaları halinde, en erken 63 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

2020 yılından sonra işe girecekler için emeklilik yaş şartı

2020 yılından sonra işe girecek olan;

**Kadınlar, 2021 veya 2022 yılarında işe girerlerse en erken 64 yaşını doldurduklarında, 2023 ve daha sonraki yıllarda işe girerlerse en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.
memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.