2020 Yılında Memurun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar Olacak?

2020 Yılında Memurun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar Olacak?
Yabancı dil tazminatı güncel 2020 yılı tutarları ne kadar? YDS sınavı sonrası yabancı dil tazminatının memur maaşlarına etkisi nasıl? 2020 ocak-haziran dönemi kamu personeli yabancı dil tazminat tutarları belli oldu.

YABANCI DİL BİLMEK 2020 YILINDA MEMURA NE KADAR GELİR SAĞLAYACAK??

Bildikleri yabancı dil ve bu yabancı dili görevleri sırasında kullanma durumlarına bakılarak kamu görevlilerine ödenen Yabancı Dil Tazminatının miktarı 2020 yılı Ocak ayından itibaren artacak.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, kamu görevlilerinin aylık hesabında kullanılan katsayıların 2020 yılının ilk altı ayı için %4 oranında artırılmasını ve ilgili dönem enflasyon farkının da bu orana eklenmesini kararlaştırdı.

Açıklanan zam oranlarına göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, yabancı dil tazminatı hesabında esas alınan aylık katsayısı “%4 + 2019 yılının ikinci yarısı TÜFE artış oranının %5’ten fazla çıkması halinde fazla çıkan kısım” kadar artacak.

Aylık katsayısının 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak %4 oranında artması durumunda (enflasyon farkı çıkmazsa), Yabancı Dil Tazminatı miktarı “2 TL - 6 TL” aralığında değişen tutarlarda artmış olacak.

Yabancı dil tazminatından yararlanan kamu görevlileri

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 70 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine; aldıkları puan ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı tazminat ödeniyor.

Tazminat ödenen diller ve bu dilleri bilme seviyesinin belirlenmesi

Kamu görevlilerine; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerinden dolayı yabancı dil tazminatı ödeniyor.

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapmak suretiyle ilgililerin yabancı dil bilgi seviyesini belirliyor.

2020 yılının ilk yarısında Yabancı Dil Tazminatının maaşa net etkisi

2020 yılının ilk yarısı için açıklanan maaş zammı oranına göre, Ocak-Haziran 2020 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

Personel

YDS puanına göre Dil Tazminatının aylık net miktarı

(A) Düzeyi   

(96-100 puan)

(A) Düzeyi

(90-95 puan)

(B) Düzeyi

(80-89 puan)

(C) Düzeyi

(70-79 puan)

-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel

171 TL

129 TL

86 TL

43 TL

-Yabancı dil bilen diğer personel

107 TL

107 TL

71 TL

36 TL

memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ