2020'de memur ve sözleşmeli personel sosyal denge tazminatı ne kadar olacak?

2020'de memur ve sözleşmeli personel sosyal denge tazminatı ne kadar olacak?
Sosyal Denge Tazminatı nedir ve kimlere ödenir? 2020 yılının ilk altı ayında sosyal denge tazminatı ne kadar artacak? Denge tazminatını hangi kamu çalışanları alıyor? Mahalli idarelerde (il özel idareleri ile belediyeler) görevli memur ve sözleşmeli personele 2020'in ilk altı ayında ne kadar denge tazminatı ödenecek?

SOSYAL DENGE TAZMİNATININ AYLIK MİKTARI 2020’DE NE KADAR OLACAK?

Sosyal Denge Tazminatı

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan il özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli kamu çalışanları (memur, sözleşmeli personel) Sosyal Denge Tazminatı alabiliyor.

Kamu çalışanlarına ödenecek Sosyal Denge Tazminatının aylık miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirleniyor.

Bu kapsamda, kamu görevlilerinin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler içeren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararına göre, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış mahalli idarelerde görev yapan kamu çalışanlarına 2020 yılında ödenecek sosyal denge tazminatının aylık tavan tutarı Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olabilecek.

2020 yılının ilk altı ayında sosyal denge tazminatı miktarı

2020 yılının ilk altı ayı için belirlenen aylık katsayısına göre (enflasyon farkı oluşması durumu hariç), en yüksek devlet memuru aylığı tutarı “1.368 TL” olacak.

Sosyal denge tazminatı ödemelerinden gelir vergisi  ve damga vergisi kesintisi yapıldığından, %15 oranındaki gelir vergisi dilimindeki personel için bu tazminatın aylık net miktarı (2020 yılının ilk yarısında) en çok “1.016 TL” olacak.

Hal böyle iken, sosyal denge tazminatı ödemesine benzer bir ödemenin diğer kurumlarda çalışanlara yapılmıyor olmasının, aynı unvanlardaki kamu çalışanları arasında eşit olmayan ücret uygulaması yarattığını ve bu nedenle benzer ödemelerin diğer kurumlarda çalışanlar için de yapılmasının sağlanması yoluna gidilmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.