4/B'li sözleşmeli memurların eş durumu mağduriyetine dava açıldı

4/B'li sözleşmeli memurların eş durumu mağduriyetine dava açıldı
Diyanet-Sen 4/B’lilerin eş durumu mağduriyetlerine karşı dava açtı. Diyanet-Sen Hukuk Bürosu eşi özel sektörde çalışan 4/B’li personelin eşinin yanına atanmasına engel olan işlemlere karşı hukuki mücadele başlattı.

Konu ile ilgili Diyanet-Sen Hukuk Bürosundan yapılan açıklama şöyle:

Sendikamız 4/B’li Sözleşmeli personelin, özel sektörde çalışan eşinin yanına atanmasına engel olan işlemlere karşı hukuki mücadelede üyelerinin hakkını savunmaktadır. 02/07/2018 tarihinden önce 657 Sayılı Kanunun 4/B maddesi hükmünce göreve başlayan ve görev yerinde görev süresini dolduran sözleşmeli personelin özel sektörde çalışmakta olan eşinin yanına atanmasında mevzuatımızda engel bulunmamaktadır. 633 Sayılı Kanunun 10/A maddesi hükmünce atanan sözleşmeli personel için ise anılan süre, (3+1) yıllık görev süresinin tamamlanması halinde geçerli olacaktır.

Yasal mevzuat hükümleri göz önüne alındığında “eşi son 3 yıl kesintisiz olarak aynı işyerinde çalışan” ve “son 2 yılda 360 gün prim yatırmış olan” sözleşmeli personelin naklen atanmasına engel hukuki bir husus bulunmamaktadır. Sözleşmeli personelin, bu şartları taşıyan eşinin yanına atanmak için idareye başvuru yapması durumunda ret cevabı verilmesi halinde 60 gün içerisinde dava açılması gerekmektedir.

Üyelerinin haklarını savunmakta öncü olan sendikamızın bu yöndeki çalışmaları devam etmekte olup hukuka aykırı bu işlemlerin iptali için hukuki süreç başlatılmış bulunmaktadır. Bu sebeple yukarıda anılan şartları taşıyan sözleşmelilerin haklarının en iyi şekilde savunulması için Sendikamız Hukuk Müşavirliği ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum