Aile Bakanlığı'nda ek ders karşılığı çalıştırılan meslek mensuplarını kadroya almayı düşünüyor musunuz?

Aile Bakanlığı'nda ek ders karşılığı çalıştırılan meslek mensuplarını kadroya almayı düşünüyor musunuz?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ek ders ücreti karşılığında görev yapan 3 binden fazla sosyolog, öğretmen, sosyal çalışmacı, psikolog, hemşire ve benzeri meslek elemanları bulunmaktadır. Ek ders ücreti karşılığı çalıştırdığınız nitelikli meslek mensuplarını kadroya almayı düşünüyor musunuz?

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman TUTDERE'nin bugün (07.11.2018) TBMM Genel Kurulunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarına yönelik yaptığı konuşma şu şekilde;

'Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ek ders ücreti karşılığında görev yapan 3 binden fazla sosyolog, öğretmen, sosyal çalışmacı, psikolog, hemşire ve benzeri meslek elemanları bulunmaktadır. Anayasa’mızın 55’inci maddesinde “Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” hükmü yer almaktadır. Ek ders karşılığı çalışan personellerin resmî tatillerde ücretleri ödenmemekte, hastalanıp rapor aldıklarında sigorta primleri yatırılmamaktadır. Ayrıca çalışma statülerindeki belirsizlikler yüzünden yıllık izin, analık izni, evlilik izni, süt izni gibi özlük hakları bulunmamaktadır.

Buradan ilgili Bakanlığa sormak istiyorum: Ek ders ücreti karşılığı çalıştırdığınız nitelikli meslek mensuplarını kadroya almayı düşünüyor musunuz? Unvanında “aile, çalışma ve sosyal hizmetler” terimlerini bulunduran bir Bakanlık olarak yaptığınız haksızlık değil midir? Yaptığınız uygulama Anayasa’ya aykırı değil midir?'

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
15 Yorum