Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personelinin Sorunları TBMM Gündeminde

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personelinin Sorunları TBMM Gündeminde
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalışan personelinin sorunları Meclis gündeminde.

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Milletvekili arkadaşları; “Türkiye'nin her bölgesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders karşılığı çalışan öğretmen, sosyolog, sağlık memuru, hemşire ve benzeri personelin özlük haklarında ve çalışma koşullarında birçok sorun mevcuttur. Çalıştıkları kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı görev ve işlemleri sürdürmekle birlikte (asıl iş) herhangi bir özlük hakları bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istihdam edilen personeller çalıştığı iş yerlerinde hizmet alımı kapsamında çalışan temizlik görevlisi, kalorifer görevlisi, çaycı ve benzeri personellerden daha düşük ücretle çalıştırılmakta olduğunu,

Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır. İl dışı ve ilçe görevlendirilmelerinde kadrolu personellere ödenen yolluk ücretinden, yıllık izinden, süt izninden, kıdem ve ihbar tazminatından, sendikal haklardan, işsizlik maaşından ve benzerlerinden yararlanamadıkları gibi sağlık özrü durumunda alınan raporları da maaşlarından, sigorta günü ve primlerimden düşürülmektedir. Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşlarının çalıştıkları saat üzerinden hesaplanması ve izin günlerinde alışmadıkları gerekçesiyle ders ücretleri daha da düşmektedir. Bu nedenle sigorta primleri dahi eksik yatmaktadır. Bu koşullarda çalışan personeller ücret kesintileri nedeniyle tatil bile olsun istememekte, hasta oldukları vakit hastaneye gitmeyerek işe gelmeye çalışmakta oldukları” dile getirilmek suretiyle 22 Ocak 2017 günü TBMM’ye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde ek ders karşılığı çalışan öğretmen, sosyolog, sağlık memuru, hemşire ve benzeri personellerin özlük haklarında ve çalışma koşullarında yaşanan sorunlar için Meclis Araştırma önergesi talebi sunuldu.

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.