Başkan Özhan İmre: ‘MEMUR YİNE ORTADA’

Başkan Özhan İmre: ‘MEMUR YİNE ORTADA’
SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, ‘MEMUR YİNE ORTADA’ diyerek Toplu İş Sözleşmesi’ni değerlendirdi.

Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, yaklaşık 700 bin kamu işçisinin mali haklarına yönelik 2023-2024 yıllarını kapsayan ve imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ni değerlendirdi. Sendika Başkanı Özhan İmre, ‘Memur yine ortada’ diyerek tepkisini dile getirdi.

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, yaptığı değerlendirmede, ‘Değerli Arkadaşlarım; Yaklaşık 700.000 kamu işçisinin mali haklarına yönelik 2023-2024 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi bugün itibariyle imzalanmıştır. İlk açıklanan verilere göre, işçi ücretlerine 2023 yılı ilk altı ayı için %45 oranında (Ocak 2023 ayı itibariyle) artış verilmiş, en düşük işçi ücreti ise 15.000 TL olarak belirlenmiştir. Diğer altı aylık dönemlere ilişkin artışları ve sosyal yardım detaylarını sözleşme yayımlanınca göreceğiz.’

‘Memur açlık sınırında’

İmre, açıklamalarının devamında, ‘Yine gelelim en önemli veriye. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının yayımladığı “Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm 05 Mayıs 2023” başlıklı raporunda yer alan “Seçilmiş Ücret ve Aylıklara İlişkin Bazı Göstergeler” tablosunda, En Düşük Memur Maaşı 10.441,9 TL, Ortalama Memur Maaşı ise 12.200,5 TL, Ortalama Kamu İşçisi Ücreti 14.973,6 TL olarak gösteriliyor. Ortalama Kamu İşçisi Ücretini %45 artırdığımızda, 21.710 TL ediyor. Dört adet ikramiye, iki adet tediye ve %70 artırılmış fazla çalışma ve diğer sosyal haklar hariç. Buna göre, ilkokul mezunu bir işçinin ücreti, aynı iş yerindeki mühendis ve müdür ücretinin dahi üzerine çıkmış oluyor.’ TÜRK İŞ verilerine göre, dört kişilik bir ailenin Nisan 2023 ayı açlık sınırı (zorunlu gıda harcaması) 10.135 TL olmuş. Yani? Memur açlık sınırında… Yetkili konfederasyondan ya da ortağından ses var mı? Yok. Yani? Memur yine ortada, açlıkla baş başa. “Memurların başına gelmiş en büyük felaket MEMUR-SEN ve KAMU-SEN’dir.” derken boşa demiyordum’ dedi.

‘Siyaset peşinde koşarak Sendikacılık yapılamayacağını bir kez daha gördük’

İmre, ‘Toplu sözleşme masasında dut yemiş bülbül kesilen, tweet atarak ücret artışı alacağını zanneden Yetkili konfederasyon Memur-Sen ve ortağı Kamu-Sen, hiç mi utanmazlar bu tablodan? Vicdanları sızlamaz mı? Değerli Arkadaşlarım; Kızmak ya da küsmek yok. Bu konfederasyonların halen yüz binlerce üyesi var. Yetki halen onlarda. Demek ki aramızda hallerinden memnun olanlar var. Değerli Arkadaşlarım; Siyaset peşinde koşarak sendikacılık yapılamayacağını bir kez daha gördük. Öncelikle siyasallaşmış sendika ve konfederasyonlardan bir an evvel kurtulmak, akabinde gerçek hak ve hukuk mücadelesi peşinde koşan sendikalara destek vermek gerek. Ah, vah etmek istemiyorsak aklın yolu birdir.Çözüm tam bağımsız sendikalardır. Daha önce de söylediğim gibi bir kez daha söylüyorum “Çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz. Çaresiz değiliz, çare bizleriz.” Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ diyerek açıklamalarını tamamladı.
golcukhaber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.