Birtakım sözde sendikalar Eğitim Bir-Sen'i küçümseme derdine düşmüş!

Birtakım sözde sendikalar Eğitim Bir-Sen'i küçümseme derdine düşmüş!
Eğitim Bir Sen olarak üyelerimizin özlük ve mali haklarını korumak, geliştirmek, çalışma koşullarını iyileştirmek, özgürlük alanlarını geliştirmek için mücadele veriyoruz.

Çalışanlarımızın talepleri bizim politikalarımızı, söylemlerimizi ve  stratejimizi belirliyor. Ve yetkili olduğumuz süreçte üyelerimizin yüzlerce talebini  ve sorununu çözüme kavuşturduk. Arzu edenler, hatırlamak isteyenler, unutanlar ve hala mücadelemizi anlamamakta veya  unutturmakta ısrar edenler internet  sitemizden Eğitim Bir Sen olarak 80 kazanım ve Memur Sen olarak 802 kazanımımızla ilgili broşürlerimizi tekrar tekrar inceleyebilirler. Birileri anlamamakta ısrar ederken biz üyelerimizin ve iş kollarımızın sorunlarını çözmekte ısrarcı davranıyoruz. Her gün çözülen sorunlara yenileri ekleniyor.

Eğitim Bir Sen olarak biz yetkiyi devralana kadar bizim çözdüğümüz sorunları sorun olarak bile akıllarına getirmeyen birtakım sözde sendikalar bugün yapılanları küçümseme derdine düşmüşler.

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

-Öğretmen meslek kanunu onların akıllarında bile yoktu
-3600 ek göstergeyi hayal bile edemiyorlardı
-Uzmanlık – Başöğretmenlik konusunu unutmuşlardı
-Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini talep bile edemiyorlardı

Ama bunlar ve bunlar gibi yüzlercesi sorunlu değil  sorumlu sendikacılık anlayışı ile hareket eden Memur Sen ve Eğitim Bir Sen sayesinde çözüldü. Öğretmenlik meslek kanunu belki 100 yıllık rüyamızdı. Bugün kanunlaşmış oldu. Dün akıllarına getirmeyenler bugün yetmez eksik diye bağırıyorlar. Eksiklik varsa ki var onu da çözecek olan yine Eğitim Bir Sen’dir. Bu da böyle biline.

     
3600 ek gösterge 30-40 yıldır talebimiz idi. Bu dönem gerçekleşti. Emekli olan arkadaşlarımız ikramiyelerini, maaşlarını artırımlı olarak almaya başladılar.
     
Uzmanlık-başöğretmenlik 2006 yılında bir defa yapılmıştı. 16 yıldır mağduriyet oluşturuyordu. Okul ziyaretlerimizde her öğretmen odasında öğretmen arkadaşların bizden talebi uzmanlık sınavının tekrar yapılması idi. Bugün uzmanlık sınavı da gerçekleşti. 600.000 arkadaşımız Uzman veya Başöğretmen oldu. Bakanlığın süreci yönetmesi biraz sancılı oldu. Burada sendikamıza düşen görev Uzmanlık - Başöğretmenliğin tekrar gündeme alınması idi. Bunu başardık. Her ne kadar biz sınavı istemesek de yapılan sınav sonucu binlerce arkadaşımız uzman veya Başöğretmen oldu. Derecesine göre uzman olan öğretmenlerimiz  2059 lira veya 2471 lira, Başöğretmen olan öğretmenlerimiz 4118 lira veya 4944  lira maaş artışı almış oldu. Ve bu artış yılardır beklide ilk kez öğretmenlerimizi diğer meslek dallarından avantajlı bir hale getirdi.
     
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilişi de yıllardır talebimizdi. 2011'de görev yapan  tüm sözleşmeli öğretmenlerin  kadroya geçişini sağlamıştık. Bugün de 524.000 civarında sözleşmeli arkadaşımızın kadroya geçişine gururla katkı sağlamış olduk. Devam eden süreçte talebimiz sözleşmeli öğretmenliğin  tamamen kaldırılmasıdır. Zira sözleşmelilikte eş özrü de maalesef can yakmaya devam ediyor.  Bizim sendika olarak görüşümüz istihdam şeklinin tek hale getirilmesi, sadece kadrolu öğretmen ataması yapılması yönündedir. Bunun için mücadelemiz devam edecektir.
     
Bu önemli ana konuları çözen sendika Memur Sen - Eğitim Bir Sen olarak gururluyuz.
Tüm bu ana konuların çözümü devlete külfet  gibi gözükse de çalışanlarımıza maddi kaynak oluşturmuş, çalışma barışına katkı sunmuştur.
     
Yetkili Sendika olmak sorunları bir bir çözmek bizim için gurur vesilesi. Bazen bir grup için çözülen bir  sorun diğer bir mesleki branş için  yeni bir sorun oluşturabiliyor. Çalışanlarımızın sayı olarak çokluğu, çeşitliliği,  taleplerin fazlalığı  sorun gibi gözükse de üyelerimiz biliyorlar ki Eğitim Bir Sen bu sorunları da çözecek tek yetkili sendikal kuruluştur. 
Yetkili olmayan sendikaların  Yetkili Sendika hiçbir şey kazanmamış gibi algı operasyonu oluşturmaya çalışmaları havanda su dövmekten öteye geçemeyecektir. 
     
İcra makamı hükümetler de olsa  yetkili olduğumuz 2011'den bu yana yüzlerce  sorunu çözüme  kavuşturan Eğitim Bir Sen bundan sonraki sorunları da çözen taraf ve yetkili muhatap olacaktır.Enflasyonist ortamlarda yüzdelik zamların hiçbir anlam ifade etmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bir gün aldığınız yüksek bir zam bir ay sonra bir şey ifade etmeyebilir. Onun içindir ki bizim şu an isteğimiz seçim atmosferinden kurtulup bir an önce enflasyonun dizginlenmesidir. 1 Mayıs 2023 günü Memur Sen kongresinde Cumhurbşkanımızdan memurları sevindirecek. refah payını artıracak güzel bir iyileştirme yapmasını bekliyoruz.
     
Yetkili Sendika olmak demek hükümetlerin, bakanlıkların yapması gereken işleri yapmak değildir. Yetkili Sendika çalışanlarının sorunlarını tespit eder, icra makamından çalışanlar adına sorunların giderilmesini talep eder, çözüm önerileri sunar ve takipçisi olur.
     
Yetkili Sendika olmak demek sorumluluk almak demektir. Sorumsuzca iş yapmaz.     Yetkili Sendika olmak demek gezi eylemleri gibi taşkınlık yapıp polisi, camı çerçeveyi taşlayarak hak aramak demek değildir. Algı oluştrup çalışanları aldatmaz.
     
Yetkili Sendika demek meşru taleplerini hukuk çerçevesinde eylemle ve sayısal gücünü kullanarak icra makamından talep etmek ve onu bu talebi gerçekleştirmeye zorlamaktır.
     
Yetkili olduğumuz ilk günden bugüne kadar da bunu gösterdik gerektiğinde söylemlerimizle, gerektiğinde eylemlerimizle kazanımları bir bir elde ettik etmeye de devam edeceğiz. Mücadeleye bize gönül veren destek veren tüm üyelerimizle birlikte devam edeceğiz.  Herkes bilsin ki eğitim iş kolunda bir sorun varsa onu çözecek sendika da Eğitim Bir Sen’dir.

Yaparsa Eğitim Bir Sen yapar.

Çözerse Eğitim Bir Sen Çözer.                                                                                     
                                                                                                 
Seyfettin AFACANLAR 
 Eğitim Bir Sen Rize Şube Başkanı 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.