Boşanan memur maaşı ne kadar azalır?

Boşanan memur maaşı ne kadar azalır?
Eş ve çocuk durumu Devlet memurunun aylık net maaş miktarını etkilediğinden, boşanma halinde memurun aylık net maaşı da azalabilmektedir.

BOŞANAN MEMURUN MAAŞI NE KADAR AZALIYOR

Memur, eş ve çocuk durumuna bağlı olarak her ay; aile yardımı ödeneğinden yararlanabilmekte ve hakkında uygulanan asgari geçim indirimi miktarının daha yüksek olması durumu ortaya çıkabilmektedir. Ancak, eş ve çocuk durumuna bağlı net maaş artışı, boşanma durumunda kısmen veya tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Evli olup olmamanın memurun maaşına etkisi

Devlet memuru, her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşinden (resmi nikahlı) dolayı her ay aile yardımı alabiliyor. Ayrıca, aile yardımı ödeneği kapsamında olan ya da aile yardımı ödeneği kapsamında olmayıp emekli statüsünde olan eşinden dolayı da memur asgari geçim indiriminden yararlanabiliyor. Bu durumlar, memurun aylık net maaşında artışa neden oluyor.

2020 yılının ilk yarısında, eş durumunun memurun aylık net maaşına etkisi (eş yardım ve asgari geçim indirimi etkisi toplamı) şöyledir:

Eş Durumu            Net maaşa etkisi

Bekâr                0,00 TL

Evli, eşi çalışıyor        0,00 TL

Evli, eşi emekli        44,15 TL

Evli, eşi çalışmıyor        376,14 TL

Boşanma halinde;

Memur, eşinden dolayı yararlanabildiği aile yardımı ve asgari geçim indiriminden yararlanamayacağından, eşinin durumuna bağlı olarak aylık net maaşında 376,14 TL'ye kadar azalma olabilir.

Eşinden dolayı memura ödenen aile yardımı boşanması tarihini tarihi izleyen aybaşından itibaren kesilir ve aynı tarihten itibaren hakkında eşinden dolayı asgari geçim indirimi de uygulanmaz.

Çocuk durumunun memurun maaşına etkisi 

Devlet memuru, bazı şartları taşıyan çocuklarından (aile yardımına müstahak çocuklarından) dolayı her ay aile yardımı alabilmekte olup, çocukların sayısı ve yaşı ödenecek aylık aile yardımı miktarı üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca, 18 yaşını doldurmamış (öğrenim görevler için 25 yaş) çocuklarından (eşi çalışanlar için en çok 5 çocuk, eşi çalışmayan veya eşi emekli olanlar için ise en çok 3 çocuk için) dolayı da memur hakkında asgari geçim indirimi uygulanabiliyor. Bu durumlar, memurun aylık net maaşında artışa neden oluyor.

2020 yılının ilk yarısında, çocuk durumunun memurun aylık net maaşına etkisi (çocuk yardımı ve asgari geçim indirimi etkisi toplamı) şöyledir: 

Çocuk durumu                Net maaşa etkisi*

Çocuk yok                0,00 TL

1 çocuk ( 72 aydan büyük)        69,62 TL

1 çocuk (72 aydan küçük)        106,14 TL

2 çocuk ( 72 aydan büyük)        139,25 TL

2 çocuk (biri 72 aydan küçük, biri büyük)    175,76 TL

2 çocuk ( 72 aydan küçük)        212,28 TL

3 çocuk ( 72 aydan büyük)        219,91 TL

3 çocuk (biri 72 aydan küçük, ikisi büyük)    256,42 TL

3 çocuk (ikisi 72 aydan küçük, biri büyük)    292,94 TL

3 çocuk ( 72 aydan küçük)        329,45 TL

*Tablo sadece 3 çocuğa göre hazırlanmış olup, çocuk sayısı daha fazla olan personel; aile yardımı ödeneği kapsamında olan çocukların tamamı için aile yardımı alabiliyor, eşi emekli olan veya çalışmayanlar ise toplam en çok 5 çocuk için asgari geçim indirimi alabiliyor.

Boşanma halinde;

-Çocuk için asgari geçim indiriminden, o çocuğun nafakasını sağlayan taraf yararlandığından, boşanma halinde çocuğun nafakasını memurun sağlamaması yönünde karar verilmesi durumunda, memur daha önce o çocuk için yararlandığı asgari geçim indiriminden artık yararlanamaz.

-Çocuğu bırakıldığı taraf çalışmıyorsa veya çocuk için aile yardımı almıyorsa, memur olan diğer taraf talep ederse çocuk için aile yardımı alabilir. Tarafların her ikisi de memursa ve mahkeme kararında yardımın kime hangi oranda yapılacağı belirtilmiş ise yardım buna göre alınır, yardımın kime ödeneceği belirtilmemişse çocuğun bırakıldığı memur bu ödemeyi alır.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.