Cumhurbaşkanlığı'nın sözleşmeliye kadro yazısında 'o madde' neden yok?

Cumhurbaşkanlığı'nın sözleşmeliye kadro yazısında 'o madde' neden yok?
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca yayımlanan sözleşmeliye kadro düzenlemesine dair yazıda, sözleşmeli personelin nakil hakkını koruyan maddelere yer verilmedi

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, sözleşmeli personelin kadroya geçişini düzenleyen bir yazıyı 28 Şubat 2023 tarihinde tüm bakanlıklara gönderdi.

Yazının, "Diğer Hususlar" başlıklı bölümünde kadroya geçen sözleşmeli personelin nakil hakkına yer verilmiştir.

Ancak, TBMM Genel Kurulunda, kanun teklifine eklenen bazı ibarelere resmi yazıda yer verilmemiştir.

7433 ayılı Kanunun 3. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

"Birinci fıkranın (a) ve (c) bentleri kapsamında memur kadrolarına atananlar, sözleşmeli personel olarak geçen süreler dahil olmak üzere dört yıl süreyle başka bir yere atanamazlar. Dört yıllık sürede, memur kadrosuna atanmadan önce tabi oldukları mevzuata göre yer değiştirme hakkına sahip olanların söz konusu mevzuatta yer alan süre, usul ve şartlarla görev yerleri değiştirilebilir. Aynı fıkranın (b) bendi kapsamında memur kadrolarına atananların il özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz."

- Sözleşmeli personelin nakil hakkı, Cumhurbaşkanlığı yazısında neden yok?
Ancak Cumhurbaşkanlığı yazısında, yukarıda altı çizili ve koyu olarak gösterilen bölüm yer almamaktadır. Ayrıca yine Kanunda yer alan "sözleşmeli personel olarak geçen süreler dahil olmak üzere" kısmı resmi yazıda ayrı bir başlık altında açıklanmamıştır.

Cumhurbaşkanlığının yazısı bu iki yönden eksik olmuştur.
gazetememur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.