Devlet Memurları MEB'de ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Devlet Memurları MEB'de ücretli öğretmenlik yapabilir mi?
Kamuda aktif olarak çalışan devlet memurları, MEB'e bağlı okullarda ücretmen olarak görev yapabilir mi? Devlet memurlarının ücretli öğretmenlik yapma şartları nedir ve kaç saat ücretli öğretmenlik yapabilir? Formasyon şartı var mı? Başka kurumda çalışan Devlet memuru öğretmenlik yapabilir mi? Okullarda ücretli ders verebilir mi?

Soru: Memur olarak görev yapıyorum ücretli öğretmenliğe başvurabilir miyim?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:

Madde 28 - Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Ders görevi:

Madde 89 -Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir. Ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı,ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar Cumhurbaşkanı kararı ile tespit olunur.

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 -Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir."

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar:

"Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders görevi verilebilir."

Ek dersle görevlendirme kazanç getirici faaliyet yasağının istisnası olarak görülüyor.

Sonuçta öğretmen sayısının yetersiz olduğu yerlerde gerekli şartları taşıyan memurların ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilebileceğini düşünüyoruz.
memurlar.net

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum