İşçilerin sendika üyelik ve istifa işlemleri e-devlet üzerinden! Ama memurların hala eski sistem...

İşçilerin sendika üyelik ve istifa işlemleri e-devlet üzerinden! Ama memurların hala eski sistem...
Memurların da işçiler gibi sendika üye ve istifa işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmesi talebine ilişkin Meclise sunulan önerge:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorulanmın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN tarafından Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 17.01.2023 Abdulkadir KARADUMAN/ Konya Milletvekili

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Kamu personelleri bir sendikaya üye olurken yahut üyelikten çıkarken 4688 sayılı kanuna göre üç nüsha doldurmaktadır. Bu işleyiş vakit ve kâğıt israfına neden olduğu gibi memurların, kurum personellerinin ve amirlerinin dolaylı ve bazı zaman doğrudan baskısına maruz kaldıklarım gözlemlemekteyiz. 

Bürokrasinin azaltılması, memurların ve sendikal çalışmaların üzerindeki söz konusu baskıların sonlanması için işçilerde olduğu gibi, memurlarda da sendikalara üye olma ve üyelikten çekilme işlemleri e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmelidir. Bunun için 4688 sayılı kanunun 14. ve 16. maddelerinde gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması gerekmektedir. 

Memurlardan ve sendikalardan gelen taleplerin yoğunlaşması neticesinde Cumhurbaşkam Yardımcısı Fuat Oktay, 5 Temmuz 2020 tarihinde bir açıklama yaparak "sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi" için çalışma başlatıldığım ifade etmişti, ancak aradan geçen otuz aylık süreye rağmen bu çalışma sonuçlandınlamamıştır. İşçilerin sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet sistemi üzerinden olmasına karşın memurların hala eski sistem üzerinden devam etmesi; memurların sendikal çalışmalan özgür bir ortamda yürütmesini istemeyenler mi var? sorusunu akla getirmektedir.

Bu bağlamda; 

1. Memurlann sendikaya üye olmasını ve üyelikten çıkmasını (istifa) e-devlet sistemi üzerinden yapılmasını temin etmeye yönelik bir çalışmanız olacak mıdır? 

2. İşçilerin sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet sistemi üzerinden olmasına karşın memurların hala eski sistem üzerinden devam etmesinin bir nedeni var mıdır? 

3. Memurların ve memur sendikaların sizlerden bu konuya ilişkin talepleri olmuş mudur, olmuşsa bu taleplere neden cevap vermemektesiniz? 

4. Sendikaya üye olmaları veya üyelikten istifa etmeleri hususunda baskılara maruz kalan kamu çalışanı olmuş mudur? Bakanlığınıza bu hususta bir şikâyet gelmiş midir, şikâyet varsa Bakanlığımzm yaptırımı ne olmuştur? 

5. Cumhurbaşkam Yardımcısı Fuat Oktay'ın otuz ay önce yapmış olduğu açıklamaya rağmen söz konusu çalışmanızın bitirilmemesinin nedeni nedir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.