İşte milletvekilliği için istifa eden memurlar!

İşte milletvekilliği için istifa eden memurlar!
YSK tarafından açıklanan takvime göre aday olmak isteyen kamu çalışanları 16 Mart 2023 Perşembe gününe kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.

İstifa etmesi gereken kamu görevlileri şu şekilde: 
Hakimler ve savcılar, yüksek yargı mensupları, YÖK öğretim elemanları, YÖK üyeleri, RTÜK üyeleri, kamu kurumlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (oda ve borsalar), kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurulu üyeleri.

İşçilerin istifa etmesine gerek var mı?
Anayasanın 76 ncı maddesine istinaden sürekli ve geçici işçilerin milletvekili genel seçiminde aday olabilmek için istifa etmelerine gerek bulunmamaktadır.

Milletvekilliği seçimi istifa dilekçesinde neler yazmalı?
Görevden ayrılma dilekçesinde şunlar yazılabilir.

 "14 Mayıs 2023 tarihinde tarihinde gerçekleştirilecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde aday olabilmek için görevimden ayrılmak istiyorum." 

İstifanın kabulü gerekiyor
İstifa edecek memurun dilekçesinin ilgili idare tarafından hızlı bir şekilde kabul edilmesi gerekiyor. Zira başvurular 16 Mart'ta sona erecektir. Milletvekilliği için yapılacak istifanın kabul edilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

İşte milletvekilliği için istifa edenler

- Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, 14 Mayıs 2023'te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde İYİ Parti'den aday olmak için görevinden istifa etti.

- Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, CHP’den Milletvekili adayı olmak için memurluktan istifa etti.

- Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Çalgan, memleketi Kocaeli'den milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.

- Kırşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kurtuluş Yılmaz, 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için görevinden istifa etti.

- Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzun yıllardır uzman doktor olarak görev yapan Süleyman Gök, görevinden istifa ederek CHP Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı oldu.

- Kocaeli Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D Öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Cevdet Kesemenli, CHP'den aday olmak için, öğretim üyeliği görevinden Milletvekili adaylığı için istifa etti. 

- AK Parti Gaziantep Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke görevinden istifa etti. Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeçi ve Gaziantep  Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’ın da istifa etmesi bekleniyor.

- Adalet Bakanlığı’nda Hakim -Yüksek Müşavir olarak görev yapan Ayhan Cerebal  Ordu’dan milletvekili aday adayı olacak. Cürebal, bugün itibariyle istifa ettiğini ve AK Parti’den aday adayı olduğunu açıkladı.

- Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tahir Emre Can, AK Parti’deki görevinden istifa ettiğin açıkladı.

- Burdur'da aday adaylığı için uzun süredir ismi geçen MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, Burdur Milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.

- İBB'nin AKParti'li meclis üyesi ve Kızılay İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi, milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti

 - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Ali Sarı, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri için AK Parti’den Milletvekili Adayı olabilmek için görevinden istifa etti

- Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı. Prof. Dr. Aykar CHP’den milletvekili aday adayı olacak

- Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslıhan, görevinden istifa ederek AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı olacak.

- Kocaeli Devlet Hastanesi Enfeksiyon Uzmanı Doç.Dr. Hasan Naz, görevinden istifa ederek  CHP’den milletvekili aday adayı olacak

- Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Amasya'dan milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

- Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, AK Parti'den Nevşehir Milletvekili Aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

- Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Ak Parti'den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

- Hatay Valisi Rahmi Doğan, devlet büyüklerinin de müsaadelerile Sivas'tan Ak Parti'den aday adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.