Kamu Personeline Servis ve Toplu Taşıma Araçlarından Ücretsiz Yararlanma Hakkı Verildi

Kamu Personeline Servis ve Toplu Taşıma Araçlarından Ücretsiz Yararlanma Hakkı Verildi
Memurların 2018-2019 yıllarına yönelik 4. dönem toplu sözleşmede, servis ve toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanma hakkı veren maddeler şu şekildedir:

Memurların 2018-2019 yıllarına yönelik 4. dönem toplu sözleşmede, servis ve toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanma hakkı veren maddeler şu şekildedir:

Kamu görevlilerinin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda çeşitli belirlemeler içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, kamu görevlilerinin servis hizmetinden ve toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına ilişkin bazı hükümler de yer aldı.

Bu hükümlerin bazıları halen yürürlükte olan toplu sözleşme hükümlerinin tekrarı şeklinde olurken, bazıları ise yeni düzenlemeler içeriyor.

4.Dönem Toplu Sözleşme hükümlerine göre, 2018 ve 2019 yıllarında;

**Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında

Personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde

Merkez teşkilatında çalışanlardan sarı basın kartına sahip olmayan personele servis hizmeti sağlanacak. Servis hizmetinin ekonomik olmadığı durumlarda bu personele mesai günleri bir gidiş ve bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı verilecek.

**Türkiye Büyük Millet Meclisinde

Personele işe geliş gidişleri için servis hizmeti sağlanacak. Servis hizmetinin sağlanamaması durumunda, bu personele mesai günleri bir gidiş, bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı bedeli ödenecek.

**Kültür ve Turizm Bakanlığında

Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü kadrolarında bulunan memurlar, servis hizmetinden Bakanlığın taşra teşkilatı personeli ile aynı şekilde yararlanacak.

**Posta ve Telgraf Teşkilatı A. Ş.’de

Büyükşehirlerde görev yapan personele işe geliş ve gidişlerinde servis hizmeti sağlanacak. Servis hizmetinin ekonomik olmadığı durumlarda bu personele mesai günleri bir gidiş, bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı veya ücreti verilecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

Belediye sınırları içerisinde başdağıtıcı ve dağıtıcı olarak görev yapanlara, belediye tarafından işletilen toplu taşıma araçları ile özel halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları için anılan fotoğraflı birer kart verilecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde

Yayında çalışan personele, gündüz nöbet değişimlerinde servis hizmeti verilecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Gümrük ve Ticaret Bakanlığında

Gümrük muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünde

Orman muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Büyükşehir kapsamına giren illerdeki belediyelerde veya büyükşehir belediyelerine bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarda

Kamu görevlilerine toplu taşıma araçlarından yararlanacak şekilde mesaiye geliş ve gidişlerinde kullanılmak üzere toplu taşıma kartı verilebilecek.

**Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında

Kadro unvanları 6245 sayılı Harcırah Kanununun 48 inci maddesinde sayılanlardan olmamakla beraber, memuriyet mahalli içinde kendilerine zorunlu olarak gezici görev verilen memur ve hizmetlilere vize edilmek kaydıyla fotoğraflı birer seyahat kart verilecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu kapsamında bulunan kurum ve kuruluşlarda

Normal mesai saatleri dışında vardiyalı çalışan kamu görevlilerine işe geliş ve gidişlerinde servis hizmeti sağlanacak. Servis hizmetinin ekonomik olmadığı durumlarda mesai günleri gidiş-geliş bedeli dikkate alınarak aylık toplu taşıma kartı bedeli ödenecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

Baraj, termik santral, fabrika, trafo ve benzeri iş yerlerinde çalışan kamu görevlileri ile aile fertleri, diğer statülerdeki personel ile aile fertlerinin ücretsiz olarak yararlandığı sosyal servislerinden aynı şekilde ücretsiz olarak yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

TKİ Genel Müdürlüğüne bağlı Biga ve Çan İşletmeleri ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Bigadiç, Kırka, Emet ve Bandırma İşletmelerinde görev yapan kamu görevlileri, diğer statüdeki personelin ücretsiz olarak yararlandığı personel servis hizmetlerinden aynı şekilde ücretsiz olarak yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

Kamu görevlilerinin çocukları, diğer statülerdeki personelin çocuklarının ücretsiz olarak yararlandığı okul servislerinden aynı şekilde ücretsiz olarak yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıklarında

Kamu görevlilerinin kendisi ve eşi ile 25 yaşından küçük çocukları için demiryollarında yılda 2 kez ücretsiz seyahat hakkı verilecek. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de yer almıştı)

**T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve T.C. Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünde

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, T.C. Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Ortaklığı ile işletilen banliyö ve metro hatlarından, anılan Genel Müdürlüklerin ilgili belediye sınırları dahilinde görev yapan personeli Belediye çalışanları gibi yararlanacak. (2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede de benzer düzenleme var)

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.