Lise mezunu memurların hizmet sınıflarına göre ek gösterge tablosu

Lise mezunu memurların hizmet sınıflarına göre ek gösterge tablosu
Lise mezunu memurlar hangi ek göstergeden yararlanabiliyor? Lise ve dengi okul mezunu devlet memurlarına da 3600 ek gösterge verilecek mi? Lise ve dengi okul mezunlarının ek göstergeleri en çok ne kadar yükselebilir? Hizmet sınıflarına göre lise mezunu kamu çalışanlarının ek gösterge tablosu haberimizde...

LİSE MEZUNU MEMURLARIN YARARLANABİLDİĞİ EK GÖSTERGELER Devlet memurları hakkında; hizmet sınıfları, görev türleri, eğitim durumları ve aylık aldıkları dereceler itibariyle çeşitli ek gösterge rakamları belirlenmiştir.

Ek Gösterge, memurların emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı ile emekli ikramiyesi miktarını ve aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların aylık ücretlerini etkileyen bir ödeme unsurudur. Ancak, her memur için ve her derecede ek gösterge belirleme yoluna gidilmemiştir.

Lise ve dengi okul mezunu memurlar, yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında görev yapıyorlarsa ek göstergeden yararlanamamakta, diğer hizmet sınıflarında bulunmaları halinde ise sadece 4, 3 ve 2 nci derecelerde ek göstergeden yararlanabilmektedirler.

Lise mezunlarının yükselebileceği en üst derece

Devlet Memurları Kanununa göre;

**Lise mezunları, 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Lise dengi mesleki veya teknik öğrenim mezunları, 12 nci derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Öğrenim durumu itibariyle azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memur bir üst dereceye yükselebildiğinden, eğitim durumu itibariyle en çok 3 üncü dereceye kadar yükselebilen lise mezunu memur, son 8 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olmaları halinde 3 üncü derecenin 3 üncü kademesinden sonra 2 nci derecenin son kademesine (6 ncı) kadar ilerleyebilmektedir.

Lise mezunlarının ek göstergesi

Ek gösterge rakamları; memurların hizmet sınıfları, kadro unvanları, kadro dereceleri ve eğitim durumları itibariyle farklılık gösterebilmektedir.

Eğitim durumu itibariyle lise veya lise dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının ek göstergeleri ise, yardımcı hizmet sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında dereceler itibariyle aynı seviyede belirlenmiştir. Bu memurların kadro unvanı ne olursa olsun, sadece bulundukları dereceye göre ek gösterge farklılıkları vardır.


                                                   DERECELER
HİZMET SINIFI                           4       3       2

Yardımcı Hizmetler Sınıfı            0       0       0
Genel İdare Hizmetleri Sınıfı     650    800    1100
Sağlık Hizmetleri Sınıfı              650    800    1100
Teknik Hizmetler Sınıfı               650    800    1100
Emniyet Hizmetleri Sınıfı           650    800    1100
Din Hizmetleri Sınıfı                   650    800    1100

memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
9 Yorum