Maliye Bakan Ağbal'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) Açıklaması

Maliye Bakan Ağbal'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) Açıklaması
Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personel genel idare kadrolarına alınacak mı? Maliye Bakan Naci Ağbal'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personele yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan açıklamasında EYT ile ilgili Çalışma Bakanı ile görüşme yapacağını söyledi.

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personel genel idare kadrolarına alınacak mı? Maliye Bakan Naci Ağbal'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personele yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan açıklamasında EYT ile ilgili Çalışma Bakanı ile görüşme yapacağını söyledi.

MALATYA MİLLETVEKİLİ VELİ AĞBABA'NIN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI SORUSU

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personel genel idare kadrolarına alınacak mı? Üniversite mezunu olup da çay ocağı gibi çeşitli birimlerde çalışan personel genel idare kadrosuna alınacak mı? Taşeron olarak çalışan, işçi kadrosunda alındığı için yardımcı hizmetlerde çalışanların otomatikman genel idare kadrosuna alınmasıyla ilgili bir çalışma var mıdır, varsa bu çalışmalar ne zaman sonuçlanacaktır? Bu soruları Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan emekçiler adına soruyorum.

AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLİ BURCU KÖKSAL'IN EYT SORUSU

Sayın Bakan, bu ülkede kazanılmış hakları ellerinden alınan, emekli olmayı beklerken yaşa takılan, emeklilikte yaşa takılan, kendi tabirleriyle “EYT” adlı bir kitle var. Siz bugüne kadar onların haklı taleplerine kulaklarınızı tıkasanız da Bakan arkadaşınız onların aktüeryal dengeyi bozduğunu iddia etse de onlar ayrıcalık ya da erken emeklilik istemiyorlar, onlar sadece gasbedilerek ertelenen emeklilik haklarını istiyorlar. Sayın Bakan, bu Mecliste onların taleplerini daha önce defalarca dile getirdik, hatta kanun teklifi verdik. Bu insanların büyük çoğunluğu geçim sıkıntısı çekiyorlar. Gelin, bu yasama döneminde bunların mağduriyetlerini beraberce giderelim, yüzlerini güldürelim.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'IN EYT VE YHS AÇIKLAMASI

Sayın Şimşek, Hükûmet olarak şu anda üzerinde çalışmalarını hemen hemen tamamlamış olduğumuz düzenlemeyle ilgili bir değerlendirme yaptı hem kapsam hem de statüyle ilgili olmak üzere. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Biz de bu konuyla ilgili beklentileri ve kamudaki istihdamla ilgili ileriye dönük çalışma koşullarını düzenleyecek şekilde bir hazırlık yapıyoruz. İnşallah, bu çalışmaları çok kısa bir süre içerisinde bitirince orada istihdam bakımından da bu çalışanlar bakımından son derece olumlu bir düzenleme yapıldığı görülecektir.

Bu EYT dediğiniz emeklilikte yaşa takılanlar konusu, açıkçası bunu Çalışma Bakanlığımızla sizin anlattığınız şekilde paylaşacağım, yarın da kendileriyle bir toplantımız var ama şu anda bir değerlendirme yapmam belki yanlış olur, çok bilgi sahibi olduğum bir konu değil.

Sayın Ağbaba yardımcı hizmetler sınıfından genel idare hizmetleri sınıfına geçişle ilgili ve taşeron çalışmayla ilgili bir soru sordular. Yine, Sayın Erdem mühendis çalışanların genel idare hizmetlerine geçişi, Devlet Hava Meydanları İşletmelerinde çalışan personelle ilgili konular gündeme getirdiler. Şunu ifade etmek lazım: Zaman zaman tabii, personel mevzuatında, farklı kurumlarda farklı statülerde personelin çalışması çalışanlarımız bakımından bir beklentiyi oluşturuyor. Aslında en doğrusu bunlarda bir sadeleşmeye gitmek ihtiyacı var. Bu taşeron düzenlemesini -önceden de ifade ettim- hızlı bir şekilde hayata geçirdikten sonra -hepimizin bildiği konular ifade ettiğiniz konular- o konularla ilgili de inşallah mesafe alırız.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / Ankara

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
15 Yorum