Memur Sen'den kamu personeline yıpranma payı talebi

Memur Sen'den kamu personeline yıpranma payı talebi
MEMUR-SEN Başkanı Ali Yalçın, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bazı iş kollarında elde edilen yıpranma payı hakkının yaklaşık 5 yıllık sürece sahip olduğunu hatırlattı. Diğer hizmet kollarında fiili hizmet zammı taleplerinin devam ettiğini aktaran Yalçın, "Bunun kapsamının genişletilmesi, diğer hizmet kollarının da bundan faydalanması talebimiz devam ediyor. İnşallah bunu da kazanıma dönüştürürüz diye umuyorum" şeklinde konuştu..

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 657 sayılı devlet memurları kanunundaki iş güvencesi ve kamu çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

MEMUR-SEN Başkanı Ali Yalçın, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bazı iş kollarında elde edilen yıpranma payı hakkının yaklaşık 5 yıllık sürece sahip olduğunu hatırlattı.

"Kamuda tasarrufa yönelik adımları doğru görüyoruz"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: - "Kamuda tasarrufa yönelik atılan adımları doğru görüyoruz. Personel istihdamı gibi konulardan ziyade gereksiz para akan musluklar varsa onlar kapatılmalı yoksa kamuda personel ihtiyacı varsa işler zor yürüyorsa mevcut durumu toparlamada insanlar zorlanıyorsa orada mutlaka katkı ve takviye yapılması gereklidir"

KAMUDA TASARRUFA YÖNELİK ADIMLARI DOĞRU GÖRÜYORUZ

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kamuda tasarrufa yönelik atılan adımları doğru görüyoruz." dedi.

Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuda yapılacak tasarruf tedbirlerinin önemli olduğuna işaret ederek, bu konuda disipliner bir yöntemle ilerlenilmesi gerektiğini söyledi.

Bu tip durumlarda savurganlıkların disipline edilerek tamamının üretime yönlendirilmesi gerektiğini belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"Kamuda tasarrufa yönelik atılan adımları doğru görüyoruz. Personel istihdamı gibi konulardan ziyade gereksiz para akan musluklar varsa onlar kapatılmalı yoksa kamuda personel ihtiyacı varsa işler zor yürüyorsa mevcut durumu toparlamada insanlar zorlanıyorsa orada mutlaka katkı ve takviye yapılması gereklidir.

KAMU GÖREVLİLERİNİN ALIM GÜÇLERİNİ YÜKSELTECEK ARA PAKETLERİ DEVREYE SOKMAK GEREKİR

Çalışanın bu süreçte alım gücü doların, kurun yükselmesiyle düşüyor. Piyasadaki fırsatçıların bunu fırsat belleyerek dolarla alakası olmayan ürünlere bile bir anda zam yapar hale gelmeleri doğal olarak bizi de etkiliyor. Bu konuda da kamu görevlilerinin alım güçlerini yükseltecek şekilde ara paketleri de devreye sokarak Türkiye'de daha güçlü bir döneme doğru yürünmesi konusunda temennimiz ve gayretimiz var."

YIPRANMA PAYI

Yalçın, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bazı iş kollarında elde edilen yıpranma payı hakkının yaklaşık 5 yıllık sürece sahip olduğunu hatırlattı.

ASKIYA ALMIŞ DURUMDA DEĞİLİZ SADECE BU BİR SÜREÇ

Diğer hizmet kollarında fiili hizmet zammı taleplerinin devam ettiğini aktaran Yalçın, "Bunun kapsamının genişletilmesi, diğer hizmet kollarının da bundan faydalanması talebimiz devam ediyor. Bunu askıya almış durumda değiliz. Sadece bu bir süreçtir. İnşallah bunu da diğer sorunları çözüme kavuşturup kazanım ürettiğimiz gibi bir kazanıma dönüştürürüz diye umuyorum." dedi.

İŞ GÜVENCESİ DEVLETİN GELECEĞİDİR

Yalçın ayrıca, 657 sayılı devlet memurları kanunun, iş güvencesi kısmı korunarak benzer mevzuatlarla birleştirilebileceğini söyledi.

Memurları ilgilendiren konuların disipline edilmesi konusunda her türlü yapılacak iyi niyetli çalışmaya katkı sunacaklarını ifade eden Yalçın, "İş güvencesiyle alakalı kısmı biz farklı düşünüyoruz çünkü iş güvencesi devletin geleceğidir, memurun değil. Memur devlet adına görev yapan kişidir, iş güvencesini kaldırıp hepsini sözleşmeli statüye geçirdiğiniz anda burada çok büyük bir hata yapılmış olur. Uzun vadede bunun sonuçları ortaya çıkar. Biz bunu bugünden kestirerek, görerek buna karşı durduğumuzu, doğru olmayacağını söylüyoruz." diye konuştu.

Anadolu Ajansı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum