Memur Sendikalarına Yüzde 2 Baraj, Anayasa Mahkemesine Gidiyor

Memur Sendikalarına Yüzde 2 Baraj, Anayasa Mahkemesine Gidiyor
Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmesi için yüzde 2 barajı koşulu getiren kanun teklifi ile ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmesi için yüzde 2 barajı koşulu getiren kanun teklifinin yasalaşması halinde Anayasa Mahmesine taşıyacağını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM CHP Grup Toplantısı  konuşmasınndan;

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlıklı bir toplum, örgütlü toplumdur. Düşünen bir toplum, örgütlü bir toplumdur. Aynı alanda çalışanlar, aynı hedefe kilitlenenler örgütlenirler. Bazen sendika olur, bazen sivil toplum kuruluşları olur, bazen vakıflar olur, örgütlenirler... Örgütlü bir toplum, güçlü toplum demektir. Örgütlü bir toplum, sorunlarını siyasi otoriteye daha hızlı aktaran toplum demektir. Örgütlü bir toplum, haksızlıklara karşı direnci geliştiren bir toplumdur. Böyle bakmak lazım. Hiç meraklanmayın, hiç meraklanmayın... Şimdi yüzde 2 örgütlenme barajı getiriyorlar. Neye göre? Yandaşa göre getiriyorlar arkadaşın dediği gibi. Acaba bazı sendikaları nasıl elimine ederiz diye getiriyorlar. 400 bine yakın kamu görevlisi var, 400 bin; onların haklarını almak istiyorlar. Devlet, kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapmaz. Ayrımcılık yaparsa farklı şeyler, herkes farklı şey düşünür. Bakın değerli arkadaşlar; yüzde 2 barajı getiriyorlar, kanuna koyuyorlar. Aslında daha önce yüzde 1 barajını toplu sözleşmeyle sözleşmeye koymuşlardı. Danıştay'a gidildi, Danıştay "bu doğru değildir" diye iptal etti. Şimdi kanuna getiriyorlar. İnanın kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz, hiç endişe etmeyin. Çıkarsa ama çıkmaması için mücadeleyi yapacağız.

Barajları yıkacağız meraklanmayın; sadece yüzde 2 barajı değil, sarayın koyduğu bütün barajları yıkacağız hiç endişe etmeyin. Şimdi yüzde 2 barajı olanlara 707 lira verilecek ikramiye, toplu sözleşmesinde ikramiyeye göre; yüzde 2 değilse o zaman 250 lira verilecek üç ayda bir. Allah aşkına ya; o da memur o da memur, aynı işi yapıyorlar, farklı sendikalardalar. "Sen o sendikadan istifa et, yandaş sendika var bak, oraya geç; oraya geçersen 707 lira alacaksın" diyorlar. Bu demokrasiye aykırıdır, ahlaka aykırıdır, erdeme aykırıdır, insan haklarına aykırıdır. Devlet bilinçli olarak aynı işi yapanlar arasında ayrımcılık yapamaz.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.