Memur, Vergi Yükünden Kurtarılmalıdır

Memur, Vergi Yükünden Kurtarılmalıdır
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, kamu çalışanlarının alım gücünün düştüğünü ve her geçen gün fakirleştiğini söyleyerek, enflasyonun vurduğu kamu çalışanları bir de vergi oranlarının yüksek olması nedeniyle mağdur ediliyor, ifadelerini kullandı.

24 Haziran seçimlerinden sonra dolardaki hareketlilik nedeniyle iğneden ipliğe her şeye zam geldiğini belirten Taşkın, memurların Ocak-Temmuz ayı zamlarının eridiğini, sabit geliri olan memur ve emekli gibi vatandaşların elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve gıda maddelerindeki yüksek artış nedeniyle ciddi sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekti. Kamu çalışanlarının mali kayıplarının vergi adaleti sağlanarak kısmi olarak düzeltilebileceğini belirten Necip Taşkın, şu ifadelere yer verdi: “Vergi adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz. Özellikle düşük gelirli memurların yüksek vergi yüzünden daha az maaş aldıklarını belirtmek istiyorum. Yüzdelik vergi dilimine geçme sınırının yükseltilmesi halinde memurlar, maaşlarındaki yüksek vergi kesintilerinden kurtarılacaktır.

Kamuda çalışan memurlar, özellikle Eylül - Ekim ayından sonra 14.800 liralık kazanç sınırını aştığı için %20’lik vergi dilimine takılıyor. Kamuda çalışanlar üzerindeki vergi yükü iyice artıyor. Gelir vergisi oranlarını yıllık kazanç miktarı belirliyor. Bu nedenle kazanç dilimleri artırılmıyor. Bundan en çok zararı ise çalışanlar görüyor. Yüksek vergi yüzünden kazançları düşerken, zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyor ve ödedikleri yüksek vergi yüzünden sıkıntı yaşıyorlar. Devlet, enflasyon ve yeniden değerleme oranlarını dikkate almalıdır. Devletin fazla vergi toplamak düşüncesi kamuda çalışanlar üzerinde yoğunlaşmamalı, kamu çalışanlarını rahatlatıcı bir vergi sistemi getirilmelidir. Devlet, az kazanandan çok vergi alarak adaletsizliğe yol açarken, çok kazanandan az vergi almak suretiyle haksız zenginleşmeye ve adaletsiz gelir dağılımına neden oluyor.

Enflasyonda artış yaşanırken, vergiye takılan memurların maaş kayıpları da artmaktadır. Zorunlu ihtiyaçlardaki fiyat artışları nedeniyle zorlanan kamu çalışanlarının maaşları sabit kalmadığı gibi hızla erimekte ve memurlar her geçen gün fakirleşmektedir. Çalışanlarımızın satın alma gücü her geçen gün düşmektedir. Bu düşüş özellikle sağlık teşkilatlarında çalışanların moral ve motivasyonunu düşürmekte ve iş verimini olumsuz etkilemektedir. 

Özel sektör, satışları artırmak için vergiyi düşürürken devlet neden yapmasın? Anadolu Sağlık Sen olarak, kamu çalışanlarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesini istiyoruz. Gelir vergisi oranının düşürülmesini, gelir vergisi dilimlerinin yükseltilmesini talep ediyoruz. Kamu çalışanlarının insan gibi yaşayabilecekleri koşulların sağlanması en doğal beklentimizdir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınarak vergi adaletinin sağlanmasını istiyoruz. Vergi sistemindeki çarpıklık bir an önce giderilmeli ve yeni bir düzenleme ile adaletsizlik ortadan kaldırılmalıdır.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.