Memurlar hakkında ‘promosyon’ soruşturması başlatıldı!

Memurlar hakkında ‘promosyon’ soruşturması başlatıldı!
Maaş krizinin yaşandığı Karşıyaka Belediyesi’nde, bu kez de banka promosyonu ihalesinin sonuçlarını alkışlarla protesto eden 32 memur hakkında soruşturma açıldığı ileri sürüldü.

Eksik maaş alan belediye işçilerinin iş bırakması ile gündeme gelen Karşıyaka Belediyesi’nde, bu kez de ‘banka’ promosyonu tartışmaları yaşanıyor.

Karşıyaka Belediyesi’nde geçtiğimiz günlerde belediye meclis salonunda gerçekleşen ve yetkili sendika Birleşik Kamu İş’e bağlı Tüm Yerel Sen’in de yer yer aldığı banka promosyonu ihalesini 24 bin TL ile Vakıflar Bankası’nı kazandı. Ancak ihaleyi takip eden belediye memurları ihale sonucunu beğenmeyince salonu alkışlarla terk etti.

KESK’e bağlı Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube Yönetimi tarafından yapılan açıklamada alkışlarla protesto 32 belediye memuru hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma açılan memurlar arasında Tüm Bel Sen’in yanı sıra Kamu Sen’e bağlı Türk Yerel Sen üyeleri de yer alıyor.

Sendika tarafından yapılan açıklama şu şekilde

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Karşıyaka Belediyesi emekçileri zaman zaman kamuoyuna da yansıdığı gibi uzunca bir süredir ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Liyakatin ayaklar altına alındığı, ekonomik planlamadaki zaaflar ve yönetememe durumunun kendisini her geçen gün daha da görünür kıldığı Karşıyaka Belediyesi’nde, emekçileri yatmayan ya da eksik yatan Sosyal Denge Tazminatı sebebiyle yoksulluk sınırının altında yaşamaya, sürekli olarak bankalara borçlanmaya mahkûm bırakılmaktadır.  Yaşanan bu sorunları dile getiren, derdini anlatmaya çalışan, hakkını isteyen hemen herkes mobbing, sürgün, soruşturma gibi cezalara maruz kalırken, Sendikal faaliyetlere yönelik baskı ve tehditlerde bitmek bilmiyor.

Son olarak banka promosyon ihalesini izleyen 32 memura soruşturma açılırken, yetkili sendika ile idare arasında yapılan ek protokol ile memurlara devlet tarafından verilen kırk günlük rapor hakkı bile ihlal edilerek on gün üzeri rapor alan personelin maaşlarından kesinti yapılacağı duyurulmuştur. Bundan kaynaklı kronik rahatsızlıkları olan bu yüzden dönem dönem rapor almak zorunda kalan birçok emekçi kayda değer mali kayıplar yaşamaya tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Yaşanan ekonomik krizin faturasını emekçilerin sırtına yükleyen merkezi iktidara benzer bir şekilde Karşıyaka Belediye yönetimi de belediyenin yaşadığı mali krizin faturasını kendi çalışanlarının sırtına yıkmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi ve siyasal gündemi kendisine dayanak yaparak tasarruf adı altında çalışanların ücretlerini çoğu zaman geç ve eksik yatırmaktadır.

Belediye yönetiminin bu anti demokratik ve hukuka aykırı uygulamaları nedeniyle Karşıyaka belediyesi emekçileri borç batağına sürüklenmiş ve artık geçinemez hale gelmiştir. Belediyede çalışan her bir kamu emekçisinin bugün itibariyle 17-18 bin civarında alacağı bulunmaktadır.

Belediye yönetimi çalışanlara yaşattığı bu mağduriyetle ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmezken hakkını arayanları ise iktidar yanlısı ilan ederek siyasi bir hedef haline getirmeye çalışmakta, her hangi bir hak arama eylemi karşısında antidemokratik uygulamalarla emekçiler üzerinde baskı oluşturmaya çalışmaktadır.

Ancak şurası bilinmelidir ki hakkını arayan biz emekçilere yönelik yalan ve iftiralara dayalı söylemler haklı mücadelemizi gölgeleyemeyecektir.

Çünkü bizler bir yandan ülkenin içinde bulunduğu karanlığın orta yerinde emek ve demokrasi mücadelesi veren bir yandan da işyerlerimizde alın terimizin karşılığını almak için mücadele eden emekçileriz.

Yaşadığımız ekonomik ve sosyal sıkıntılarda hem AKP iktidarının hem de Karşıyaka Belediyesi yönetiminin ne kadar payı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bizler kimseden sadaka ve ya lütuf değil sadece hakkımız olanı, eksik ve geç yatırılan Sosyal Denge Tazminatlarımızın yatırılmasını talep ediyoruz.

Söz konusu bu haklı talebimizin belediye yönetimi tarafından da artık kulak arkası edilmeyeceğini temenni ediyor, haklarımızı alana kadar demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz.

egedesonsoz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.