Memurların 2019 yılı yabancı dil tazminatı miktarı belli oldu

Memurların 2019 yılı yabancı dil tazminatı miktarı belli oldu
Yabancı dil tazminat miktarı 2019 yılında ne kadar olacak? Dil bilen kamu personeline ödenen tazminat 2019 yılı birinci yarısında ne kadar artacak? Yabancı dil bilen memurun maaşı 2019'da ne kadar artar? Yabancı dil tazminatı kimlere ödeniyor? 2019 yılının ilk yarısında Yabancı Dil Tazminatının memur maaşlarına etkisi ne kadar? Yabancı Dil Tazminatı'ndan memurlar nasıl faydalanır? Hangi dil bilene tazminat ödenmektedir?

2019 yılında devlet memurları ne kadar yabancı dil tazminatı alacak? 1 Ocak 2019’dan itibaren maaşlardaki yabancı dil tazminatları kaç TL zamlanacak? Bildikleri yabancı dil ve bu yabancı dili görevleri sırasında kullanma durumlarına bakılarak kamu görevlilerine ödenen Yabancı Dil Tazminatının miktarı 2019 yılı Ocak ayından itibaren arttı. Aylık katsayısının 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak artmasına bağlı olarak, Yabancı Dil Tazminatı miktarı da 3 TL - 15 TL aralığında değişen tutarlarda arttı.

YABANCI DİL BİLEN KAMU GÖREVLİSİ 2019 YILINDA KAÇ LİRA ALIYOR?

Yabancı dil tazminatı kimlere ödeniyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 70 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine; aldıkları puan ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı tazminat ödeniyor.

Tazminat ödenen diller ve bu dilleri bilme seviyesinin belirlenmesi

Kamu görevlilerine; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerinden dolayı yabancı dil tazminatı ödeniyor.

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapmak suretiyle ilgililerin yabancı dil bilgi seviyesini belirliyor.

2019 yılının ilk yarısında Yabancı Dil Tazminatının maaşa net etkisi

2019 yılının ilk yarısı için geçerli olan aylık katsayısına göre, Ocak-Haziran 2019 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

                                                        YDS puanına göre Dil Tazminatının aylık net miktarı

Personel                                          (A) Düzeyi     (A) Düzeyi    (B) Düzeyi      (C) Düzeyi
                                                     (96-100 puan) (90-95 puan) (80-89 puan)  (70-79 puan)


-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan 
personel                                             156 TL             117 TL          78 TL               39 TL

-Yabancı dil bilen diğer 
personel                                               97 TL               97 TL          65 TL               32 TL

memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum