Orman Genel Müdürlüğü çalışanları 'unvan değişikliği sınavı' istiyor

Orman Genel Müdürlüğü çalışanları 'unvan değişikliği sınavı' istiyor
Orman Genel Müdürlüğü çalışanları 3 yıldır unvan değişikliği sınavı açılmasını bekliyor

Bilindiği üzere Orman Genel Müdürlüğünün yönetim kadrosu ağırlıklı olarak Orman Mühendislerinden oluşmaktadır. Bu konuyu çok iyi bilen idari ve teknik kadrolarda görev yapan Bilgisayar İşletmeni, Orman Muhafaza Memuru, Teknisyen, Tekniker ve Saymanlık görevini yürüten kurum personeli kendini geliştirmek ve kurumuna daha faydalı olmak amacıyla ikinci bir üniversite okumak için Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerine yönelmiş, bu yönelişin neticesinde 2017 yılı itibari ile bu bölümlerden mezun olanların sayısı 150'ye ulaşmıştır.

Kamuda verimliliğin artırılması ile ilgili tartışmaların yaşandığı şu günlerde kendi kurumuna daha verimli olmak amacı ile çaba gösteren ve Mühendis diploması ile bu gayretini taçlandıran Orman Genel Müdürlüğü personeli maalesef 3 yıldır Unvan değişikliği sınavı açılmaması nedeni ile ambar memuru, katip, Orman Muhafaza memurluğu yapmakta, personelin bu gayret ve emeği göz ardı edilmektedir. Kamuda verimliliğin arttırılması ancak donanımlı personel ile mümkündür. Donanımlı bir personel ise eğitimle yetiştirilebilir. Bu verimliliğin devamlılığı ise ancak eğitime önem veren ve gayret eden Personelin ödüllendirilmesi ile sağlanabilir.

Personel sayısı 40.000 üzerinde olan Orman Genel Müdürlüğü açısından 150'ye yakın personeline Mühendis unvanı verilmesi personel rejimi açısından bir sıkıntıya neden olacağı kanaatinde değiliz. Kurum personelinin daha verimli hizmet etme gayreti dikkate alınmalı, Unvan değişikliği sınavı açılarak Mühendis kadrosu verilmelidir. Bu konu Orman Genel Müdürlüğü Yöneticilerinin birçoğu Orman Mühendisi olması hasebi ile de Meslektaş olma noktasında ayrı bir önem taşımaktadır. Devletimize her kademe hizmet etmek elbette değer biçilemez bir husustur, ancak Mühendis diploması alarak Kurumunu sahiplenerek yeni bir mesleğe adım atan personelin farklı alanlarda çalışmaya devam etmesi meslek onuruna yakışmayacak bir durumdur. Meselenin bu açıdan da ele alınarak kurum personelinin talebi dikkate alınmalı ve bu bekleyişe son verilmelidir

memurlar.net

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.