'Tüm kamu görevlilerinin kadrolu statüde birleştirilmesini istiyoruz!'

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, öğretmen istihdamında farklı uygulamalardan vazgeçilmesi çağrısında bulunarak, “Yıllardır aynı şeyi söylüyoruz. Kamu görevlileri açısından aynı vazifeyi yapanlar arasında hak ve ücretlerde eşitsizlik kabul edilemez. Aynı sınıfta aynı dersi anlatan, aynı okulda aynı isim ve vasıfla görev yapan öğretmenler arasında ayrımcılık olmaz, olmamalıdır. Aksi hâlde çalışma barışı yara alır, iş verimi azalır, sözleşmeliler kendisini buruk hisseder, anayasanın eşitlik ilkesi çiğnenir, aynı işi yapan kadrolularla sözleşmeliler arasında fiili bir hiyerarşi üretilir” dedi.

'Tüm kamu görevlilerinin kadrolu statüde birleştirilmesini istiyoruz!'

Eğitim-Bir-Sen 5. Bölge Toplantısı Van, Bitlis, Iğdır, Hakkâri, Ağrı teşkilatlarının katılımıyla Van’da Genel Başkan Ali Yalçın’ın açılış konuşmasıyla; 6. Bölge Toplantısı Erzurum, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars, Bingöl ve Muş teşkilatlarının katılımıyla Erzurum’da Genel Sekreter Latif Selvi’nin açılış konuşmasıyla başladı. 

Genel Başkan Ali Yalçın, burada yaptığı konuşmada, kamuda her zaman statü hukukunu ve dolayısıyla kadrolu istihdamı savunduklarını söyledi. 4/C statüsünün kaldırılmasını sağladıklarını belirten Yalçın, “4/C’liler 4/B’ye geçirildiler ama biz 4/B’nin de tamamen kaldırılmasını, tüm kamu görevlilerinin kadrolu statüde birleştirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ucuz ve iş güvencesiz çalıştırma alışkanlığı olamaz 

Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına kısmi çözüm getiren, hizmet süresini 4 yıldan 3 yıla, kadroya atanma sonrası yer değişikliği talep sürelerini 2 yıldan bir yıla indiren düzenlemenin geçici bir çözüm olarak önemli olduğunu kaydeden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “3+1 düzenlemesini önemli ama yetersiz bir çözüm olarak görüyoruz. Temel teklifimiz, bütün kamu görevlilerinin kadrolu istihdamıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlikle; emeği ucuzlatarak personel masraflarından kısıntı yapmak, mesleğin standartlarını düşürmek, eğitimin kalitesine ve öğretmenliğin statüsüne darbe vurmaktır. Sözleşmeli, ücretli, vekil, fahri gibi kamudaki bütün kadrosuz istihdam türleri kaldırılmalıdır. Çünkü hiçbir işverene ama özellikle de devlete, ucuz ve iş güvencesiz çalıştırma yakışmaz. Ucuz ve güvencesiz hizmet alımı emek sömürüsüdür.”

İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi hayata geçirilmelidir 

Yalçın, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sisteminin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, “Eğer istihdamda güçlük çekilen yerlerde kadro istikrarı isteniyorsa bunun yolu sözleşmelilik değil, teşviktir. Biz, öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaları hâlinde, illerin mahrumiyet durumlarına göre ilave özel hizmet tazminatı ödenmesini öneriyoruz. İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde kadro istikrarını sağlamanın yolu cebri uygulamalar değil, gönüllülüğü esas alan teşvikî yöntemlerdir. Böylece performans da verimlilik de artar, aile bütünlüğü korunmuş olur. İstihdamda zorluk çekilen bölgelerimizin eğitimde en büyük sorunu istihdamda istikrardır. Bu bölgeler için istihdamda istikrar, kalkınmanın da anahtarıdır. Bu yönüyle de teşvike dayalı kadrolu istihdamı önemsiyor ve öneriyoruz. Mutlu, yerinden ve işinden memnun öğretmenler demek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere, istihdamda güçlük çekilen yerlerde eğitimde kalitenin ve başarının artması demektir” değerlendirmesinde bulundu. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hiz 1 yıl önce

Elini neye atıyorsan bozuyorsun otur oturduğun yerde keyfine bak

Avatar
4B sözleşmeli 1 yıl önce

Kusura bakmayın ama bu sendikalar sadece göstermelik açıklamalar yapıyorlar hiçbir fonksiyonları kalmadı bir cacığa yaradıkları yok

Avatar
rıdvan 1 yıl önce

Sayın ali başkan hala sözleşmeliler diyorsun biz yhs.hiz. 25 yıldır genel kadro bekliyoruz. bu kafayla giderseniz sanırım sendikanızda kimse kalmayacak son toplu sözleşme mahlubiyetinizden sonra ne bekliyorsunuz ???????

Avatar
hakan 1 yıl önce

kendi adıma söylüyorum toplu sözleşmelerden sonra sendika üyesi olan arkadaşlar hakkınızı yedirmeyin ve istifa edin derim

Avatar
Erol 1 yıl önce

Sonuç nedir,Açıkladın bittimi.Dikkate alan varmı?

Avatar
İl içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın 1 yıl önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Öğretmen kadroları boş kaldı il dışı atamalar oldu özür durumu atamaları oldu müdür ve müdür yardımcılığı atamaları oldu öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın

Avatar
BU İKTİDAR MAZLÜM AHI İLE YIKILACAK 1 yıl önce

..BİR İKTDAR 28 ŞUBATTA BİLE YOKTU KULLNIP ATMAZDI BELKİ KADRO YOKTU AMA EN AZINDAN SÜRESİZ YANI DEVAMLI İŞİ OLURDU AİKESİNE ÇOLUK ÇOCUĞUNA SAHİP ÇIKMAK İÇİN HAYt. GÜVENCE VARDI AMA BUNLAR BUNUDA YOK ETTİ ALLAHA YEMİN OLSUN BUNLAR İFLAH OLMUYACAK AİKE EŞ ÇOLUK ÇOCUĞUNDAN BUKACAK GÖRECEKSINZ SONU FELAKET BUNLAR

Avatar
kadrolu başkan 1 yıl önce

BÜYÜK BAŞKAN SEN BU KADRO İŞİNİ ÇÖZERSİN.ANNE - BABA VE ÇOCUKLARI KAVUŞTURUR ,DUALARI DA ALIRSIN.HADİ ALİ BAŞKAN GÖRELİM SENİ.ANA PERİŞAN BABA PERİŞAN ÇOCUKLAR PER PERİŞAN.