Üniversite mezunu tüm işçilerin memur kadrolarına geçirilmesi hakkında önerge (19 Temmuz 2019)

Üniversite mezunu tüm işçilerin memur kadrolarına geçirilmesi hakkında önerge (19 Temmuz 2019)
Kamu Kurum Kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Tüm Üniversiteli İşçilerin isteğe bağlı olarak eğitimlerine (Diplomalarına) uygun Memur kadrolarına geçirilmesi hususunda bir çalışma yürütmekte midir? Şu ana kadar bu doğrultuda bir çalışma başlatılmadıysa bundan sonrası için bu konu Bakanlığınızca ele alınarak çözüm üretilecek midir? 

Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının memur kadrolarına geçirilmesi önerisine ilişkin yazılı soru önergesi 19 Temmuz 2019 tarihinde TBMM'ye sunuldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 96. Maddesi gereğince Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Saygılarımla, 
Murat BAKAN/ İzmir Milletvekili 

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Belediyelerde 696 sayılı KHK ile düzenlenen 7079 sayılı kanuna tabi olarak çalışan daimi kadrodaki Üniversite Mezunu (lisans, yüksek lisans ve doktora yapmış ) işçiler, kurumlarnda yan yana çalıştıkları memur ve sözleşmeli memur olarak çalışan arkadaşlarıyla, aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen, statülerinin farklı olmasından dolayı eşit işe eşit ücret ve aynı özlük haklarından yararlanamamaktadır. Bu durumda olan işçilerimizin talepleri kadro değil, statü değişikliğidir. Statü değişikliği sadece memur işi yapanı değil, kendi alanlarının dışında çalıştırılan binlerce üniversite mezunu işçileri de kapsayacak şekilde yapılmalıdır zira kendi alanlarının dışında çalıştırılan işçileri dışarıda bırakacak bir düzenleme yeni mağduriyetleri yaratacaktır. Yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için herkesi kapsayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Sonuç olarak, Kamu Kurum Kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Tüm Üniversiteli İşçilerin isteğe bağlı olarak eğitimlerine (Diplomalarına) uygun Memur kadrolarına geçirilmesi herkesin mağduriyetini önleyecek ve hak eşitliği sağlayacaktır. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçilerin memur kadrolarına atamalarının gerçekleştirilmesi bu personelin geleceğe yönelik önlerindeki engelleri kaldıracak, bu kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve ünvan kullanabilme haklarının çözümünü sağlayacak, her şeyden önemlisi çalışma barışı işyerinde huzur ve motivasyonu kuvvetlendirerek verimliliğin artmasına katkı sağlayacaktır. 

Bu bağlamda; 

Bakanlığınız Kamu Kurum Kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Tüm Üniversiteli İşçilerin isteğe bağlı olarak eğitimlerine (Diplomalarına) uygun Memur kadrolarına geçirilmesi hususunda bir çalışma yürütmekte midir? Şu ana kadar bu doğrultuda bir çalışma başlatılmadıysa bundan sonrası için bu konu Bakanlığınızca ele alınarak çözüm üretilecek midir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum