Uzman Jandarma Hakkında 3600 Ek Gösterge ve Astsubaylık Kanun Teklifi Verildi!

Uzman Jandarma Hakkında 3600 Ek Gösterge ve Astsubaylık Kanun Teklifi Verildi!
Toplumun huzurunu sağlamaya yönelik özellikle kırsaldaki özverili çalışmalarıyla dikkat çeken ve İçişleri Bakanlığı bünyesine alınan uzman jandarmalar, astsubaylarla aynı eğitimi almalarına rağmen özlük haklarında birçok sorunla karşı karşıyadır. Teklif ile uzman jandarmaların nasıp düzeltme işleminden itibaren maaş, maaş farkı ve diğer özlük haklarının ödenmesinin, en az %30'unun astsubaylığa geçirilmesinin ve astsubaylığa geçişte 35 olan yaş sınırının 40 olarak değiştirilmesinin sağlanması öngörülmektedir

3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 13 Nisan 2020 de İçişleri ve Milli Savunma Komisyonuna havale edildi. Teklif ile uzman jandarmaların nasıp düzeltme işleminden itibaren maaş, maaş farkı ve diğer özlük haklarının ödenmesinin, en az %30'unun astsubaylığa geçirilmesinin ve astsubaylığa geçişte 35 olan yaş sınırının 40 olarak değiştirilmesinin sağlanması öngörülmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİŞİ BAŞKANLIĞINA

3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'nda değişiklik yapılması ile ilgili kanun teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. 
Gereğini-saygılarımla arz ederim. 26.03.2020
Dr. Müzeyyen ŞEVKİN / Adana Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Toplumun huzurunu sağlamaya yönelik özellikle kırsaldaki özverili çalışmalarıyla dikkat çeken ve İçişleri Bakanlığı bünyesine alınan uzman jandarmalar, astsubaylarla aynı eğitimi almalarına rağmen özlük haklarında birçok sorunla karşı karşıyadır. 

Astsubaylar gibi bir yıllık eğitimden sonra, 6 aylık görev başı eğitimi ve son olarak gerçekleşen sınavın ardından tüm şartları tamamladıktan sonra asaleten göreve başlayan uzman jandarmalar, ne yazık ki astsubaylarla eşit Özlük haklara sahip 
değildir. 

Uzman jandarmaların eğitim süreleri astsubaylar gibi fiili hizmetten sayılmalı, üst rütbeye geçirilme kontenjanları artırılmalı, astsubaylığa geçişlerinde konulan 35 yaş siniri 40'a yükseltilmelidir. 

Kadroları kapalı olduğu için astsubay kadrosunda çalıştırılmalarına rağmen astsubaylara uygulanan 3600 ek göstergeden de yararlanamayan uzman jandarmaların özlük haklarında ve sosyal hayatlarında düzenleme yapılması gerektiğinden hareketle 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'nun ilgili maddelerinde gerekli düzenlemelerin yapılması önem arz etmektedir. 

MADDE GEREKÇELERİ 

Madde 1 – Yapılan düzenleme Uzman jandarmalarin ile 6 aylik eğitimi bitiren veya askerlikte geçen süreleri ile ilgili nasip düzeltme işleminden itibaren maaş, maaş 
· farkı ve diğer özlük haklarinin ödenebilmesi amaçlanmıştır. 
Madde 2- Uzman Jandarmalarin Astsubaylığa geçişlerinde bunların en az % 30'unun astsubaylığa geçirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığının bu konudaki takdir yetkisinin mağduriyete yol açmasından dolayı madde metninden çıkarılması teklif edilmektedir. 
Madde 3- Uzman Jandarmaların astsubaylığa geçişlerinde konulan 35 yaş sınırı 40'a yükseltilmiştir. 
Madde 4- Yürürlük Maddesidir. 
Madde 5- Yürütme Maddesidir. 

3466 SAYILI UZMAN JANDARMA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ 

Madde 1 – 28/5/1988 tarih ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'nun 12. Maddesinin ikinci ile üçüncü fıkralarındaki “ödenmez" ibareleri "ödenir" olarak değiştirilmiştir. 
Madde 2- 3466 sayılı Kanununun 18. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendindeki "Bu bentteki şartları sağlayan uzman jandarmalardan, Jandarma Genel 
· Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadar" ibaresi "Bu bentteki şartları sağlayan uzman jandarmaların en az % 30'u" şeklinde değiştirilmiş ve “Jandarma Genel Komutanlığı tarafından görülecek lüzum üzerine" ibaresi metinden çıkarılmıştır. 
Madde 3- 3466 sayılı Kanununun 18. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (3) alt bendindeki "35" ibaresi “40" olarak değiştirilmiştir. 
Madde 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
Madde 5- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum