Veteriner hekim atamaları ve özlük hakları TBMM'de! Veteriner hekimlere yıpranma payı verilecek mi?

Veteriner hekim atamaları ve özlük hakları TBMM'de! Veteriner hekimlere yıpranma payı verilecek mi?
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mahir POLAT TBMM’de Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ'ye 2 Ağustos 2019 tarihinde soru önergesi verdi. Önergede veteriner hekim atamaları, özlük hakları ve yıpranma payı soruldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 
Mahir POLAT/ İzmir Milletvekili

Veteriner hekimler, hayvan sağlığı görevlerinin yanı sıra, aldıkları eğitim gereği zoonoz (hayvanlardan insanlara geçen) hastalıkların yayılmasını ve insanlara bulaşmasını önlemek görevini de icra etmektedir. Bu kapsamda, veteriner hekimler toplum sağlığını koruma görevi de yürütmektedir. Yıpranma payının, çalışma koşularının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere göre daha fazla efor sarf edilen ve daha fazla yıpranmaya maruz kalınan mesleklerde çalışanlara tanınan bir hak olması göz önüne alındığında, veteriner hekimlerin de yıpranma payı alması gerekmektedir. 

Bu bağlamda; 

1) Türkiye ve İzmir'de son beş yılda, yılları ayrı ayrı belirtilmesi suretiyle kaç veteriner hekim görev yapmaktadır? 

2) Son 5 yılda, yılları ayrı ayrı olarak belirtilmesi suretiyle üniversitelerin veterinerlik fakültelerinden kaç öğrenci mezun olmuştur?

3) Son 5 yılda, yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle kaç veteriner hekim ataması yapılmıştır?

4) Hayvan hastalıklarıyla mücadele edilmesi, hayvanların iyileştirilmesi ve aşılanması gibi alt başlıklarla sayılabilecek hayvan sağlığı çalışmaları göz önüne alındığında, veteriner hekimler neden yıpranma payı dışında bırakılmıştır? 

5) Zoonoz hastalığı ile mücadele veren veteriner hekimlerin, yıpranma payı kapsamı içerisine alınması için çalışmalarınız bulunmakta mıdır? 

6) Veteriner hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalarınız var mıdır? Var ise bunlar nelerdir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.