Gazeteciden çarpıcı emekli, memur, asgari ücret zammı açıklaması: Canlı yayında tek tek rakam verdi

Gazeteciden çarpıcı emekli, memur, asgari ücret zammı açıklaması: Canlı yayında tek tek rakam verdi
Gazeteci Deniz Zeyrek 2024 Ocak ve yerel seçimler sonrası asgari ücret, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar için tek tek rakam verdi ve değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü TV canlı yayınına katılan Gazeteci Deniz Zeyrek, 2024 yılının ilk yarısında yapılması beklenen zamlar için emekli, memur, asgari ücretliye kötü haber verdi. Zeyrek, tek tek rakam verdiği açıklamasında yıl sonunda sadece yüzde 10 civarında bir zam verileceğini söyledi. Zeyrek'in açıkalamalarına bakıldığında memur, emekli ve asgari ücretliyi yeni yılda hiç de iyi günler beklemiyor...

Deniz Zeyrek'in Sözcü TV'de 2024 yılı memur ve emekli maaş zammı ile asgari ücret artışına ilişkin rakam vererek yaptığı açıklamaları şöyle;

"ASGARİ ÜCRET İÇİN 15 BİN 800 TL KARARI ALINMIŞTI"

"Ben söyleyeyim asgari ücreti 15 bin 800 TL yapmayı düşünüyorlardı. Aldıkları karar bu yöndeydi. Ama şimdi yılda 1 kere artırılacak gibi bir tavır ortaya koydukları için '17 bin TL yapalım' noktasındalar şimdi.

Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabi patrondan alacak vergiyi düşürebilir. Patronun elini rahatlatabilir. Patronda o miktarı işçiye yansıtabilir. Böylelikle işçinin de refahı artabilir.

"MEHMET ŞİMŞEK IMF KOMİSERİ GİBİ DAVRANIYOR"

Ama devlet bundan ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı ise 10 bin 500 TL olacak. Kök ücret konusunda da hiçbir değişiklik yapılmayacak. Kök ücretler yine düşük olacak. Aradaki farkı da hazine kapatacak.

2024 MEMUR MAAŞARINI DA AÇIKLADI

Memur maaşları da 31 bin TL civarında olacak. Orada da 8 bin 070 TL'lik seyyanen zam var. O biraz artabilir, 10 bin TL'ye yükseltilebilir. Ancak memurun asıl maaşı yine düşük olacak. Yani memurun asıl maaşı yine 22-23 bin TL olacak.

1 NİSAN SONRASI İÇİN UYARDI: "KORKUNÇ BİR KEMER SIKMA POLİTİKASINA GEÇİLECEK"

1 Nisan'dan sonra da 4 yıl da seçimin olmadığını düşünürsek korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız.

gerçekgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum